MŚ w Oberstdorfie: Ema Klinec mistrzynią świata, Polki poza finałem
 dodano: 25 Lutego 2021    (źródło: skijumping.pl)

Nie Marita Kramer, nie Sara Takanashi, ale Ema Klinec została mistrzynią świata na normalnej skoczni! Reprezentantka Słowenii triumfowała w konkursie na MŚ Oberstdorf 2021 dzięki skokom na odległość 105 m oraz 100,5 m. Srebrny medal wywalczyła Maren Lundby, a brązowy Sara Takanashi. Tuż za podium znalazła się Marita Kramer, która w pierwszej serii ustanowiła rekord skoczni (109 m). Polki nie awansowały do finału.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowała Marita Kramer. Reprezentantka Austrii lotem na 109 metr ustanowiła nowy kobiecy rekord skoczni Schattenbergschanze (HS106). Z uwagi na niskie noty za styl miała jednak tylko punkt przewagi nad drugą Emą Klinec (105 m) oraz 2,2 pkt. nad trzecią Sarą Takanashi (104 m). Czwarte miejsce zajmowała Maren Lundby (102,5 m), piąta była Thea Minyan Bjoerseth (99,5 m), a szósta Nika Kriznar (95 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Silje Opseth (93 m), Daniela Iraschko-Stolz (95,5 m) ex aequo z Jerneją Brecl (95,5 m) oraz Yuki Ito (93,5 m).

Reprezentantki Polski nie awansowały do serii finałowej. Anna Twardosz z problemami w locie i przy lądowaniu uzyskała 83 metry i zakończyła zawody na trzydziestej trzeciej pozycji. Trzydziesta ósma była Kinga Rajda (69,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozpoczęto z 24. belki startowej. Po rekordowym locie Marity Kramer skrócono rozbieg do 23. platformy.

Finałowa seria dostarczyła wielu emocji w decydujących momentach. Ostatecznie mistrzynią świata została Ema Klinec. Reprezentantka Słowenii, która nigdy wcześniej nie wygrała konkursu Pucharu Świata, poszybowała na odległość 100,5 metra. Srebrny medal, ze stratą 3,1 punktu do triumfatorki, wywalczyła Maren Lundby (99,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Sara Takanashi (100 m).

Prowadząca na półmetku, Marita Kramer ponownie miała problemy podczas lądowania. Niskie noty po skoku na 98 metr kosztowały ją utratę medalu. Austriaczka zajęła czwarte miejsce, ze stratą 1,1 punktu do miejsca na podium. Piąta była liderka Pucharu Świata, Nika Kriznar (97 m), a szósta Silje Opseth (98 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Thea Minyan Bjoerseth (92 m), Daniela Iraschko-Stolz (95 m) oraz Jerneja Brecl (94,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęła najlepsza zawodniczka gospodarzy, Katharina Althaus (98 m).

Serię finałową rozpoczęto z 25. belki, zaś dla ostatniej dziesiątki skrócono rozbieg do 24. platformy. Marita Kramer jako jedyna oddawała skok z 23. belki.

W piątek w Oberstdorfie rozegrany zostanie konkurs drużynowy z udziałem 12 ekip. Początek zawodów o 17:15. Wcześniej, bo o 16:00, rozpocznie się seria próbna.