START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
78. Tour de Pologne za nami!
 dodano: 16 Sierpnia 2021    (źródło: Lang Team)

 Niedziela przyniosła ostatni dzień rywalizacji w 78. Tour de Pologne – jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskiego kalendarza. Przez siedem dni czołowi zawodnicy globu rywalizowali o żółtą koszulkę CARREFOUR, a obok nich, w trakcie imprez towarzyszących coś dla siebie znaleźć mogli zarówno młodzi adepci kolarstwa, jak i amatorzy.


 78. Tour de Pologne rozpoczął się 9 sierpnia w Lublinie, a zakończył 15 w Krakowie. Obok klasyfikacji generalnej CARREFOUR walka toczyła się również w innych: najlepszy sprinter LOTOS, najlepszy góral PZU, najaktywniejszy zawodnik LOTTO i klasyfikacji drużynowej ENERGA. Dodatkowo, wyróżniony specjalną premią LOTOS został najlepszy Polak wyścigu, a przyznana została również specjalna nagroda dla najlepszego młodzieżowca imienia Bjorga Lambrechta.
 
Już pierwszy dzień zmagań na nowej, odmienionej trasie pokazał, że walka będzie niezwykle zacięta. Na trudnym, prowadzącym pod górę i brukowanym finiszu w Chełmie najlepszy okazał się Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious), który został pierwszym liderem wyścigu. Zadanie utrzymania koszulki lidera CARREFOUR na kolejnym etapie wydawało się jednak trudne i faktycznie – na etapie z Zamościa do Przemyśla nie liczył się on w końcowej rozgrywce. Wymagający finisz w Przemyślu z podjazdem, na którym nachylenie sięgało nawet 15% dał się kolarzom mocno we znaki, a swój pierwszy triumf na szczeblu World Touru odniósł na nim Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step), stawiając pierwszy, ważny krok na drodze po końcowe zwycięstwo.
 
Trzeci dzień rywalizacji przyniósł jedyny, jak miało się okazać, sprinterski finisz. Na odcinku z Sanoka do Rzeszowa najlepszy okazał się Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), wygrywając po raz pierwszy w 2021 roku.
 
Odcinek numer cztery, który był symbolicznym półmetkiem walki w 78. Tour de Pologne padł łupem Joao Almeidy. Porywającą walkę toczył na nim jadący w ucieczce, młody Attila Valter (Groupama-FDJ), który podczas niedawnego Giro d’Italia zakładał koszulkę lidera wyścigu. Ostatecznie został dogoniony przez większą grupę, a na finiszu moc pokazał Portugalczyk, powiększając swoją przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Bez trudu utrzymał ją na etapie numer pięć, z metą w Bielsku-Białej. Na prowadzącym pod górę finiszu najlepszy okazał się Nikias Arndt (Team DSM), a czołówka klasyfikacji generalnej przyjechała bez strat.
 
Ostatnim odcinkiem, mogącym zmienić losy klasyfikacji generalnej był szósty – jazda indywidualna na czas w Katowicach. Powrót „czasówki” był kolejnym, ciekawym akcentem 78. Tour de Pologne, a zawodnicy podkreślali jej trudny, techniczny charakter. Tak, jak można było się tego spodziewać, Joao Almeida bez trudu obronił prowadzenie w wyścigu, choć odcinka nie wygrał – ten padł łupem jego kolegi z drużyny, Remiego Cavagni.
 
Wieńczący zmagania dzień przyniósł etap z Zabrza do Krakowa. Stosunkowo krótki odcinek zapowiadał się jako walka sprinterów, lecz nieoczekiwanie jego losy rozstrzygnęli między sobą uciekinierzy. Najlepszy okazał się zawodnik EF Education – Nippo, Julius van den Berg.
 
Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej CARREFOUR bezpiecznie dowiózł do mety Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step), który został także zwycięzcą klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS. Zwycięzcą klasyfikacji górskiej PZU został Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikacja drużynowa padła łupem Deceuninck – Quick Step. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w klasyfikacji generalnej i zdobywcą premii LOTOS był Michał Kwiatkowski, który zajął trzecie miejsce. Nagroda dla najlepszego młodzieżowca imienia Bjorga Lambrechta powędrowała do Bena Tuletta (Alpecin-Fenix).
 
Obok Tour de Pologne odbyły się również inne, organizowane przez Lang Team imprezy, będące kapitalnym uzupełnieniem kolarskiego święta. Pierwszą z nich był Orlen Tour de Pologne Amatorów, w trakcie którego śmiałkowie rywalizowali na bardzo trudnej trasie ze startem i metą w Arłamowie. Sponsorem tytularnym był PKN Orlen, a zmagania w tym miejscu odbyły się po raz pierwszy.
 
Kolejną imprezą był Tour de Pologne Junior Memoriał Mariana Więckowskiego, którego sponsorem głównym był Orlen Paliwa. Młodzi adepci kolarstwa rywalizowali w czterech odsłonach zmagań: w Rzeszowie, Bielsku-Białej, Katowicach i Krakowie oraz czterech kategoriach: Młodzik, Młodziczka, Żak i Żakini. Walka o końcowe zwycięstwo nieraz była bardzo zacięta, a towarzyszyły jej wielkie emocje.
 
Sponsorem głównym 78. Tour de Pologne była firma CARREFOUR. Sponsorami oficjalnymi: LOTOS, PZU, DRUTEX, LOTTO (Partner Strategiczny) i Energa. Oficjalni partnerzy to PKP Intercity, PGNiG oraz Citroen, który dostarczył również flotę samochodową na wyścig.




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1156



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024