ZIO w Pekinie: Lindvik ze złotem, Stoch tuż za podium
 dodano: 12 Lutego 2022    (źródło: skijumping.pl)

Marius Lindvik mistrzem olimpijskim na dużej skoczni w Pekinie! Reprezentant Norwegii triumfował w sobotniej rywalizacji na obiekcie w Zhangjiakou (HS140) po skokach na odległość 140,5 m oraz 140 m. Srebro zdobył Ryoyu Kobayashi, a brąz Karl Geiger. Czwarte miejsce zajął Kamil Stoch. Polacy w komplecie awansowali do finału.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Ryoyu Kobayashi. Japończyk lotem na 142 metr ustanowił nowy rekord skoczni w Zhangjiakou. Mistrz olimpijski z normalnego obiektu wyprzedzał o 3,2 punktu Mariusa Lindvika (140,5 m) oraz o 6,3 pkt. trzeciego Timiego Zajca (138,5 m).

Na czwartej pozycji sklasyfikowany na półmetku został Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski poszybował na odległość 137,5 metra i tracił 0,4 punktu do miejsca na podium. Piąty był Manuel Fettner (138,5 m), szósty Karl Geiger (138 m), a siódmy Jan Hoerl (136 m). Czołową dziesiątkę zawodów uzupełniali Markus Eisenbichler (137,5 m), Halvor Egner Granerud (135 m) oraz Cene Prevc (135 m).

Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do serii finałowej. Piętnasty na półmetku był Piotr Żyła po skoku na 134 metr. Dwudzieste piąte miejsce zajmował Dawid Kubacki (131 m), natomiast dwudzieste ósme - Paweł Wąsek (129 m).

W finale byliśmy świadkami japońsko-norweskiego pojedynku o olimpijskie złoto. Ostatecznie triumfował Marius Lindvik, który poszybował na 140 metr. Nowy mistrz olimpijski pokonał o 3,3 punktu Ryoyu Kobayashiego (138 m). Na najniższy stopień podium wskoczył szósty na półmetku Karl Geiger (138 m).

Kamil Stoch w serii finałowej uzyskał odległość 133,5 metra i zakończył olimpijski konkurs na czwartej pozycji, ze stratą 4,1 punktu do medalowej lokaty. Piąty był Markus Eisenbichler (139,5 m), szósty Timi Zajc (130,5 m). Na kolejnych pozycjach uplasowali się Manuel Fettner (134 m), Halvor Egner Granerud (135,5 m) oraz Jan Hoerl (137 m). Czołową dziesiątkę zamknął Peter Prevc z wynikiem 137 metrów.

Piotr Żyła po finałowej próbie na 131 metr zajął osiemnastą lokatę. Dwudziesty pierwszy był Paweł Wąsek (134,5 m), natomiast dwudziesty szósty Dawid Kubacki (131,5 m).

Sobotni konkurs indywidualny rozegrano z 20. platformy startowej. W finale na życzenie trenerów z 19. belki skakali Jewgienij Klimow i Halvor Egner Granerud, zaś decyzją jury ostatnia szóstka zawodników.

Dla Mariusa Lindvika złoty medal olimpijski to największy sukces w dotychczasowej karierze. Wcześniej podopieczny Alexandra Stoeckla był indywidualnym oraz drużynowym mistrzem świata juniorów w 2018 roku oraz dwukrotnie drugim zawodnikiem Turnieju Czterech Skoczni. To pierwsze mistrzostwo olimpijskie na dużej skoczni dla reprezentanta Norwegii od 1964 roku.

Kamil Stoch po raz szósty z rzędu ukończył olimpijski konkurs indywidualny w czołowej szóstce. Reprezentant Polski był dwukrotnie najlepszy w Soczi, czwarty i pierwszy w Pjongczangu oraz szósty i czwarty w Pekinie. To rekord w historii zimowych igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich.

Do zakończenia rywalizacji skoczków w Pekinie pozostał poniedziałkowy konkurs drużynowy. Na niedzielę zaplanowano z kolei sesję treningową.