29 maja 2022 roku w auli Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII edycji zawodów LOTOS Cup, które rozgrywane są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Tego dnia nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy minionego sezonu, najlepsze kluby oraz trenerzy, którzy stoją za sukcesami następców mistrza.
Grupa LOTOS z młodymi skoczkami jest już od 18 lat. Program LOTOS Szukamy Następców Mistrza rozgrywany jest od sezonu 2004/2005. W tracie tych XVIII edycji Grupa LOTOS ufundowała, a PZN przekazał klubom sportowym: 350 kompletów nart skokowych z wiązaniami, 263 kombinezony skokowe, 100 kasków, 288 par butów skokowych, 104 komplety nart biegowych z wiązaniami oraz 78 strojów startowych do narciarstwa biegowego. Profesjonalny sprzęt sportowy dał klubom możliwość pełnego szkolenia najmłodszych grup wiekowych.
W ramach współpracy PZN z Grupą LOTOS S.A. w sezonie 2022 łącznie ufundowanych zostało 12 rocznych stypendiów sportowych dla skoczków i zawodników kombinacji norweskiej, którzy uplasowali się na pierwszych trzech miejscach w klasyfikacjach generalnych LOTOS Cup w kategoriach Młodzik i Junior Młodszy. Wręczone zostały także nagrody finansowe dla trzech najlepszych skoczków narciarskich w kategoriach Junior oraz Senior.
Wsparciem dla klubów są również nagrody finansowe dla 20 trenerów oraz sześciu najlepszych drużyn klasyfikacji klubowej zawodów LOTOS Cup 2022.
Laureaci i laureatki LOTOS Cup 2022 w skokach narciarskich
Dziewczynka Młodsza
Julia Fender – LKS Klimczok Bystra
Zuzanna Truchan – KS Chochołów
Lena Bugusz – LKS Klimczok Bystra
Antonina Bobak – KS Eve-nement Zakopane
Emilia Antosz – KS Chochołów
Aleksandra Wójcik – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Chłopiec Młodszy
Grzegorz Grzanka – LKS Olimpia Goleszów
Antoni Kidoń – KS Chochołów
Wojciech Bobak – KS Rutkow-Ski
Wiktor Sosna – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Paweł Wałach – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Karol Kwiatkowski – LKS Klimczok Bystra
Dziewczynka
Oliwia Bury – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Marta Ściborski – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Chłopiec
Rafał Luberda – KS Rutkow-Ski
Adam Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Mateusz Rus – LKS Klimczok Bystra
Bartłomiej Czech – KS Chochołów
Miłosz Malarz – KS Chochołów
Adrian Gąsienica - KS Rutkow-Ski
Chłopiec Starszy
Tymoteusz Cienciała – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Michał Obtułowicz – KS Eve-nement Zakopane
Dawid Dzioboń – KS Rutkow-Ski
Stanisław Wiercioch – KS Eve-nement Zakopane
Tymoteusz Dyduch – LKS Klimczok Bystra
Jakub Cembala – SS-R LZS Sokół Szczyrk
Młodziczka
Oliwia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz
Zuzanna Rapacz – KS Eve-nement Zakopane
Pola Bełtowska – AZS Zakopane
Młodzik
Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra - 6000,00 zł
Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane - 4800,00 zł
Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane - 3600,00 zł
Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane
Kobiety
Natalia Słowik – AZS Zakopane
Paulina Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Kamila Karpiel – AZS Zakopane
Junior Młodszy
Marcin Wróbel – AZS Zakopane
Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe - 6000,00 zł
Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane - 4800,00 zł
Andrzej Waliczek – TS Wisła Zakopane - 3600,00 zł
Jan Galica – KS Eve-nement Zakopane
Dawid Stasiak – KS Chochołów
Junior
Miłosz Krzempek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe - 3000,00 zł
Stanisław Majerczyk – TS Wisła Zakopane - 2500,00 zł
Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane - 2000,00 zł
Robert Ryś – LKS Olimpia Goleszów
Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
Wiktor Fickowski – SS-R LZS Sokół Szczyrk
Senior
Krzysztof Leja – AZS Zakopane - 3000,00 zł
Mateusz Gruszka – AZS Zakopane - 2500,00 zł
Krzysztof Kieta – LKS Poroniec Poronin - 2000,00 zł
Wsparcie finansowe dla młodych skoczków narciarskich funkcjonuje od początku istnienia Programu. Początkowo roczne stypendia, sfinansowane przez Grupę LOTOS, otrzymywali najlepsi skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy z kategorii Junior C (aktualnie Młodzik) oraz Junior B (aktualnie Junior Młodszy). Obecnie zawodnikom, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu, wypłacane są jednorazowe nagrody finansowe. Z każdym sezonem Grupa LOTOS zwiększa wsparcie finansowe dla klubów narciarskich oraz zawodników. Dlatego też po raz piąty w historii nagrody finansowe otrzymali również najlepsi skoczkowie narciarscy z kategorii Junior oraz Senior.
Laureaci i laureatki LOTOS Cup 2022 w kombinacji norweskiej
Dziewczynka Młodsza
Zuzanna Truchan – KS Chochołów
Julia Fender – LKS Klimczok Bystra
Antonina Bobak – KS Chochołów
Aleksandra Wójcik – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Wiktoria Kubas – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Emilia Antosz – KS Chochołów
Chłopiec Młodszy
Paweł Wałach – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Wiktor Sosna – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Daniel Chowaniec-Bombac – KS Eve-nement Zakopane
Bartosz Matuszny – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Antoni Kidoń – KS Chochołów
Mateusz Urbaś – KS Chochołów
Dziewczynka
Oliwia Bury – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Marta Ściborski – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Chłopiec
Adam Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Bartłomiej Czech – KS Chochołów
Jan Stopka – TS Wisła Zakopane
Kamil Jarząbek – KS Eve-nement Zakopane
Adam Pabon – TS Wisła Zakopane
Andrzej Turski – KS Chochołów
Chłopiec Starszy
Michał Zarycki – KS Eve-nement Zakopane
Michał Obtułowicz – KS Eve-nement Zakopane
Tymoteusz Dyduch – LKS Klimczok Bystra
Stanisław Wiercioch – KS Eve-nement Zakopane
Marcin Galica – KS Eve-nement Zakopane
Dawid Stoch – KS Eve-nement Zakopane
Kobiety
Joanna Kil – KS Chochołów
Natalia Słowik – AZS Zakopane
Zuzanna Rapacz – KS Eve-nement Zakopane
Młodzik
Jakub Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe i Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane po 6000,00 zł
2. Mikołaj Serwatowicz – TS Wisła Zakopane - 3600,00 zł
4. Tymoteusz Sikora – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5. Grzegorz Rafacz – AZS Zakopane
6. Szymon Dubiel – AZS Zakopane
Junior Młodszy
Andrzej Waliczek – TS Wisła Zakopane - 6000,00 zł
Grzegorz Mitręga – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe - 4800,00 zł
Jan Cudzich – TS Wisła Zakopane - 3600,00 zł
Mateusz Król – KS Eve-nement Zakopane
Szymon Jarończyk – TS Wisła Zakopane
Dawid Stasiak – KS Chochołów
Open
Szczepan Kupczak – SS-R LZS Sokół Szczyrk
Maciej Gąsienica-Ciaptak – AZS Zakopane
Andrzej Szczechowicz – TS Wisła Zakopane
Po raz dziewiąty w historii Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza" Polski Związek Narciarski przekazał nagrody finansowe w wysokości 1800 zł brutto dla trenerów, którzy szukają i szkolą następców mistrza. Fundatorem nagród jest Grupa LOTOS S.A. – Tytularny Sponsor Programu.
Rafał Śliż – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Jan Szturc – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Jarosław Sobczyk – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Kazimierz Długopolski – AZS Zakopane
Jakub Kot – AZS Zakopane
Wojciech Marusarz – AZS Zakopane
Andrzej Zarycki – KS Eve-nement Zakopane
Tomasz Pochwała – KS Eve-nement Zakopane
Monika Pawlikowska – KS Eve-nement Zakopane
Mariusz Chrapek – TS Wisła Zakopane
Dawid Jarząbek – TS Wisła Zakopane
Krzysztof Leja – KS Chochołów
Jarosław Konior - LKS Klimczok Bystra
Bartłomiej Kłusek - LKS Klimczok Bystra
Jarosław Węgrzynkiewicz – SSR LZS Sokół Szczyrk
Tadeusz Tajner – LKS Olimpia Goleszów
Łukasz Rutkowski – KS Rutkow-Ski
Michał Milczanowski – ZKN Sokół Zagórz
Andrzej Gąsienica- LKS Poroniec Poronin
W ramach współpracy Polskiego Związku Narciarskiego z Grupą LOTOS po raz piąty w historii PZN przekazał sześciu najlepszym klubom nagrody finansowe ufundowane przez Grupę LOTOS.
Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe - 15 000 zł
AZS Zakopane - 13 000 zł
KS Eve-nement Zakopane - 11 000 zł
TS Wisła Zakopane 10 000 zł
KS Chochołów - 9 000 zł
LKS Klimczok Bystra - 8 000 zł
Źródło: Anna Karczewska / PZN