START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Snowboard
14. edycja OSCYP + OSCYPEK Snowboard Contest zakończona
 dodano: 31 Stycznia 2023    (źródło: M.Zubek www.podhaleregion.pl)

 W sobotę najlepsi freestyle’owi snowboardziści z całego kraju przyjechali do Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej, aby walczyć o zwycięstwo w najbardziej prestiżowych zawodach snowboardowych w swojej dyscyplinie. Tricki na skoczniach, boxach i rurkach wykonywali zarówno profesjonalni zawodnicy, jak i najmłodsi uczestnicy, którzy w ramach OSCYPKA konkurowali w slalomie i freestyle’u.


 Rekordowy OSCYPEK
 
Tegoroczna edycja OSCYPA i OSCYPKA pokazały, że poziom zainteresowania snowboardem w wydaniu freestyle’owym w naszym kraju rośnie. Świadczyć o tym może rekordowa liczba startujących w OSCYPKU, do którego zapisało się prawie 70 zawodników i zawodniczek. Młodzi snowboardziści rywalizowali w dwóch kategoriach: Mini Slalom i junior Snowpark. W slalomie wśród dziewczyn najlepszy czas uzyskała Mia Beza, notują 10,97 sekundy w drugim przejeździe, wyprzedzając Kalinę Kaszczuk oraz Hannę Kosmowską. W śród chłopców najszybszy był Aleksander Kosmowski z czasem 10,85, za którym uplasowali się Piotr Nowobilski oraz Adam Gołaś. – Cieszy nas rosnące zainteresowanie snowboardem wśród dzieci oraz to, że w odróżnieniu od zawodów dla dorosłych, reprezentacja chłopców i dziewczynek jest równie mocna. To daje nam nadzieję i wiarę w to, że najlepsze lata polski snowboarding ma jeszcze przed sobą – podsumowuje Rafał Wielgus, współorganizator OSCYPKA.
 
 
W drugiej konkurencji, czyli Junior Snowpark, zawodnicy mieli do wyboru dwie skocznie, dużą i małą, oraz łamany box lub dwie długie rurki, które były przygotowane także pod zawody dla dorosłych. Młodzi snowboardziści już od samego początku pokazali, że nie straszne im przeszkody dla starszych kolegów, atakując strome i długie na 14 metrów rurki. Poziom ewolucji zaskoczył zarówno sędziów jak i zebranych kibiców, a niektórych sztuczek wykonywanych przez dzieciaki, takich jak switch boardslide lub front boardslide na 12 metrowej rurce, nie powstydzili by się dorośli zawodnicy. Ostatecznie zawody zdominował Gustaw Nawarkiewicz-Wiśniewski, który szczególnie dobrze prezentował się na skoczni. Dzięki temu wygrał nie tylko OSCYPKA, ale dołożył do tego nagrodę za najlepszą ewolucję, którą zapewnił sobie odjeżdżając rotację cab 540 z mute grabem. Drugie miejsce zajął 8-letni Nevin Kunert, który z kolei zachwycał swoją formą na rurkach, jako jedyny pokonując je na switchu. Na trzecim miejscu uplasował się Olo Kosmowski, który świetnie radził sobie po obu stronach toru. Nagrodę „most impressive rider” otrzymał Ryszard Nawarkiewicz-Wiśniewski. Wśród dziewczynek najwięcej punktów za tricki uzyskała Zuzia Machowska. Na drugim stopniu podium stanęła Rosa Grzędzińska, a trzecie miejsce zajęła Mia Beza, która otrzymała także specjalną nagrodę za pierwsze na OSCYPKU próby wykonania frontflipa. Do czystego zaliczenia tych prób naprawdę niewiele jej zabrakło, jednak sędziowie postanowili docenić niezwykła odwagę i determinację młodej zawodniczki.
 
 
Roszady na podium
 
Część zawodów dla dorosłych snowboardzistów odbyła się wieczorem, przy sztucznie oświetlonym stoku. Co ciekawe, na podium ustawili się Ci sami trzej zawodnicy, co w zeszłym roku, tym razem jednak w innej kolejności. W sobotni wieczór bezkonkurencyjny okazał się Janek Jaromin, który poprzedni OSCYP skończył z drugą lokatą. Janek wykonał między innymi piękne frontside 720 indy to melon na skoczni oraz backside lipslide pretzel 270 out na prostej rurze. Walka o drugi stopień podium była bardzo zacięta, ale ostatecznie stanął na nim Krzysztof Owczarek, wyprzedzając ubiegłorocznego triumfatora Kamila Knopa, który tym razem cieszył się z trzeciego miejsca. Sędziowie wyróżnili także Patryka Nowka, który jak jedyny wykonał podwójną rotację przez głowę (double frontflip).
 
Emocji i dobrego snowboardingu w tym roku nie brakowało. – Dziękujemy naszym wszystkim partnerom i sponsorom, bez których nie udało by nam się tych zawodów zorganizować. Wspaniała atmosfera i dobra frekwencja upewniły nas po raz kolejny, że w naszym kraju potrzebne są tego typu wydarzenia. Dlatego z pewnością wracamy w 2024 z jeszcze większą energią – podsumowuje Łukasz Kosmowski, współorganizator OSCYPA.
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    789 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024