START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Łyżwiarstwo
Światowe gwiazdy rywalizują w Tomaszowie Mazowieckim – rozpoczął się Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim
 dodano: 10 Lutego 2023    (źródło: PZŁS)

 Najlepsi panczeniści świata po raz kolejny rywalizują w Polsce. W piątek w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęły się piąte w tym sezonie zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Za tydzień, także w Arenie Tomaszów, finałowe zawody tego cyklu. Takiego nagromadzenia w naszym kraju światowych gwiazd tej dyscypliny jeszcze nie mieliśmy!


 W piątek w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim ścigano się na czterech dystansach, w dywizjach A i B. Dla części łyżwiarzy to ostatnia szansa wywalczenia przepustek do finałowego turnieju cyklu, którego gospodarzem za tydzień również będzie Tomaszów Mazowiecki (17-19 lutego), a także do mistrzostw świata w Heerenveen (2-5 marca).
 
– Organizacja dużych imprez w Polsce to konieczność, by móc popularyzować, pokazać nasz piękny sport w całym kraju – podkreśla Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. – Jest to także wyjątkowe przeżycie dla naszych zawodników, którzy mają okazję zaprezentować się przed swoją publicznością. Po raz pierwszy w historii organizujemy dwa z rzędu tak ważne zawody, ten Puchar Świata, a za chwilę finały Pucharu Świata. Choć to podobne zawody to jednak dla nas wszystkich spore wyzwanie. Liczymy, że nasi zawodnicy pokażą się z dobrej strony, w tej chwili mamy pełną obsadę, na zawody za tydzień nasi reprezentanci będą musieli już wywalczyć przepustki. Cieszy fakt, że po każdym pucharze organizowanym w naszym kraju rośnie frekwencja i coraz więcej kibiców pojawia się na trybunach. Może Holandii na razie nie dogonimy, ale nasi kibice coraz chętniej chcą oglądać na żywo najlepszych łyżwiarzy na świecie – dodaje prezes.
 
W trakcie piątkowych biegów trzecie miejsce w dywizji B na 500 metrów zajęła Karolina Bosiek, dla której był to występ w rodzinnym mieście, przed swoją publicznością i najbliższymi. – Jesteśmy w Arenie Tomaszów na co dzień, trenujemy tu i bardzo mnie cieszy, że startujemy przed własną publicznością – mówi Karolina Bosiek, zawodniczka miejscowej Pilicy. – Liczę, że na finałach A pojawi się wielu kibiców, będzie słychać doping i okrzyki, na co bardzo czekamy. W tej chwili przed nami wymagająca końcówka sezonu, dwa Puchary Świata w Tomaszowie, a za niespełna dwa tygodnie mistrzostwa świata w Heerenveen. Wtedy ma przyjść najwyższa forma i tam właśnie mamy walczyć o jak najwyższe lokaty. W trakcie pucharów chcę pokazać się z jak najlepszej strony, wykonać biegi w taki sposób, na który mnie stać, być po nich zadowolona, że dobrze je pojechałam od strony technicznej. Tego się trzymam, jeśli to się uda zrealizować, będę zadowolona – dodaje.
 
Zadowolony po swoim występie był Marcin Bachanek, mistrz Polski na dystansie 1500 metrów, który także startował w dywizji B i zajął ostatecznie 18. miejsce.
 
– Organizowanie Pucharu Świata w Polsce to dla nas duży plus, mamy tutaj swoich kibiców, domowy obiekt i większa liczba naszych zawodników może wystartować w pucharze – mówi zawodnik klubu KS ARENA Tomaszów Mazowiecki. – Dzisiaj dałem z siebie wszystko, jestem zadowolony bo wystartowałem przed najbliższymi, którzy dopingowali mnie z trybun i na pewno dało mi to dużo motywację. Ten puchar to doskonała reklama także dla Tomaszowa, zresztą w naszym mieście naprawdę dużo dzieci zaczęło uprawiać łyżwiarstwo i to musi cieszyć – dodaje.
 
Wiele po starcie w Tomaszowie Mazowieckim obiecują sobie także inni polscy łyżwiarze, wspierani przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. W tym sezonie biało-czerwoni zdobyli jeden medal PŚ, złoto w sprincie drużynowym. W sobotę i w niedzielę powalczą o jak najwyższe lokaty i przepustki do przyszłotygodniowych finałów. Poza Piotrem Michalskim czy Karoliną Bosiek zobaczymy niemal wszystkich najlepszych polskich panczenistów, m.in. Damiana Żurka, Marka Kanię, Magdalenę Czyszczoń czy Szymona Palkę. W Tomaszowie Mazowieckim, z powodów zdrowotnych, zabrakło tylko Andżeliki Wójcik. Pojawi się także niemal cała światowa czołówka łyżwiarzy szybkich z długiego toru. Zobaczymy choćby medalistów igrzysk olimpijskich z Pekinu – Amerykankę Erin Jackson, Japonkę Miho Takagi, Kanadyjczyka Laurenta Dubreuila, Holendra Kjelda Nuisa czy niepokonaną w tym sezonie PŚ na 500 metrów Koreankę Kim Min-Sun. Ta ostatnia w piątek w Arenie Lodowej znowu triumfowała i potwierdziła swą niesamowitą dyspozycję.
 
W biegu dywizji A na 3000 metrów wystartowała Magdalena Czyszczoń. Polka spisała się dobrze, zajmując 11. miejsce w stawce najsilniejszych rywalek. – Cieszę się, że startowałam w dywizji A, ale już z samego wyniku nie jestem do końca zadowolona, liczyłam na trochę więcej – przyznała ambitna zawodniczka. Na koniec pierwszego dnia rywalizacji nasza drużyna mężczyzn zajęła ostatnie, szóste miejsce w dywizji A.
 
Wejściówki na Puchar Świata w Tomaszowie dostępne są w serwisie KupBilet.pl. Szczegółowy program startów na stronie ISU.org. Relację z każdego dnia zawodów w Arenie Lodowej przeprowadzają sportowe kanały Polsatu, a bezpłatna transmisja będzie dostępna również na YouTubie, na kanale Skating ISU. Organizatorem PŚ w Tomaszowie Mazowieckim jest Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, a partnerem instytucjonalnym zawodów – Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz miasto Tomaszów Mazowiecki.
 
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim, Tomaszów Mazowiecki, wyniki 1. dnia:
 
1500m mężczyzn, dywizja B: 1. Louis Hollaar 1:48.47, 2. Marcel Bosker 1:48.52 (obaj Holandia), 3. Emery Lehman 1:48.97 (USA)… 17. Jakub Piotrowski 1:51.53, 18. Marcin Bachanek 1:51.54… 22. Szymon Palka 1:52.91, 26. Dawid Burzykowski 1:55.01 (wszyscy Polska);
 
500 m kobiet, dywizja B: 1. Naomi Verkerk 38.87 (Holandia), 2. Hyun-Yung Kim 39.05 (Korea), 3. Karolina Bosiek 39.20… 12. Martyna Baran 40.16, 14. Iga Wojtasik 40.25 (wszystkie Polska);
 
3000 m kobiet, dywizja B: 1. Reina Anema 4:08.67, 2. Robin Groot 4:11.73 (obie Holandia), 3. Abigail McCluskey 4:17.44 (Kanada)… 16. Olga Kaczmarek 4:34.12 (Polska);
 
Bieg drużynowy mężczyzn, dywizja B: 1. Dania 3:51.60, 2. Japonia 3:52.79, 3. Korea 3:53.51;
 
1500 m mężczyzn, dywizja A: 1. Kjeld Nuis  1:46.71 (Holandia), 2. Peder Kongshaug 1:47.41 (Norwegia), 3. Patrick Roest 1:47.62 (Holandia);
 
500 m kobiet, dywizja A: 1. Kim Min-Sun 37.90 (Korea), 2. Vanessa Herzog 38.09 (Austria), 3. Kimi Goetz 38.11 (USA);
 
3000 m kobiet, dywizja A: 1. Ragne Wiklund 4:05.96 (Norwegia), 2. Martina Sablikova 4:06.04 (Czechy), 3. Marijke Groenewoud 4:07.18 (Holandia)… 11. Magdalena Czyszczoń 4:20.01 (Polska).
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    558 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024