IE w Krakowie: Seifriedsberger wygrywa na Średniej Krokwi, trzy Polki w finale
 dodano: 27 Czerwca 2023    (źródło: skijumping.pl)

Jacqueline Seifriedsberger mistrzynią Igrzysk Europejskich na normalnej skoczni. Reprezentantka Austrii triumfowała we wtorkowym konkursie na Średniej Krokwi (HS105) po skokach na odległość 99 m i 98,5 m. Srebrny medal wywalczyła Nika Prevc, która straciła 0,3 punktu do zwyciężczyni. Brąz zdobyła Marita Kramer. W finale wystąpiły trzy Polki. Najlepsza z Biało-Czerwonych, Anna Twardosz zajęła dwudziestą piątą lokatę.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się Jacqueline Seifriedsberger. Brązowa medalistka mistrzostw świata w Predazzo poszybowała na 99 metr i na półmetku zmagań w Zakopanem miała pół punktu przewagi nad Niką Prevc (97,5 m). Trzecie miejsce zajmowała Marita Kramer, która lotem na 100 metr ustanowiła nowy letni rekord Średniej Krokwi. Niskie noty za styl spowodowały jednak, że reprezentantka Austrii traciła 9,4 punktu do liderki.

Na czwartej pozycji sklasyfikowana została Anna Odine Stroem (92,5 m), piąte miejsce zajmowała Katra Komar (93,5 m), a szóste - najlepsza zawodniczka treningu i serii próbnej, Eirin Maria Kvandal (95,5 m).

Skład czołowej dziesiątki zawodów uzupełniały Nika Kriznar (93 m) ex aequo z Seliną Freitag (90 m), Chiara Kreuzer (91 m) oraz Josephine Pagnier (91 m).

Awans do serii finałowej wywalczyły trzy reprezentantki Polski. Na dwudziestej szóstej pozycji sklasyfikowana była Pola Bełtowska (75 m), a tuż za nią plasowała się Anna Twardosz (76 m). Dwudziesta dziewiąta była Nicole Konderla (72 m).

Paulina Cieślar z wynikiem 72,5 metra ukończyła zawody na trzydziestej pierwszej pozycji. Dwie lokaty niżej sklasyfikowana została Wiktoria Przybyła (69 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 25. belki startowej.

W finale Jacqueline Seifriedsberger oddała skok na odległość 98,5 metra. Ten rezultat pozwolił Austriaczce cieszyć się ze złotego medalu. Mistrzyni Igrzysk Europejskich wygrała z różnicą 0,3 punktu nad Niką Prevc. Słowenka lotem na 100,5 metra ustanowiła letni rekord Średniej Krokwi, ale wystarczyło jej to na zdobycie srebrnego krążka. Brąz trafił w ręce Marity Kramer (93,5 m).

Tuż za podium wtorkową rywalizację w Zakopanem zakończyła Nika Kriznar (98 m), przed Katrą Komar (95,5 m) i Chiarą Kreuzer (97 m). Siódma była Eirin Maria Kvandal (93 m), ósma Selina Freitag (94 m), a dziewiąta Anna Odine Stroem (85 m). Czołową dziesiątkę zamknęła Thea Minyan Bjoerseth (91 m).

Najlepszą reprezentantką Polski okazała się Anna Twardosz, która w finale wylądowała na 84 metrze i zajęła dwudziestą piątą pozycję, tuż przed Polą Bełtowską (71 m). Dwudzieste dziewiąte miejsce przypadło Nicole Konderli (72 m).

Rundę finałową rozegrano z 25. i 24. platformy. Eirin Maria Kvandal na życzenie trenera startowała z 23. belki, ale nie osiągnęła wymaganej odległości 99,5 metra i nie uzyskała dodatkowych punktów.

W środę w Zakopanem rozegrany zostanie konkurs indywidualny mężczyzn na Średniej Krokwi. Na starcie zobaczymy pięciu reprezentantów Polski - Kacpra Juroszka, Aleksandra Zniszczoła, Kamila Stocha, Piotra Żyłę i Dawida Kubackiego. Początek zawodów o 17:30. Wcześniej rozegrany zostanie trening (15:30) i seria próbna (16:30).