START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Łyżwiarstwo
Polki trzecie w klasyfikacji generalnej w biegu drużynowym. Podsumowanie Pucharu Świata.
 dodano: 29 Stycznia 2024    (źródło: PZŁS)

 Polki w składzie Olga Piotrowska, Natalia Jabrzyk i Magdalena Czyszczoń zajęły czwarte miejsce w biegu drużynowym podczas Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Salt Lake City. Dzięki niezłemu występowi w USA nasze panczenistki uplasowały się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu. Siódmy na dystansie 500 metrów był z kolei Marek Kania, a ósmą lokatę w pierwszej, piątkowej rywalizacji na 1000 metrów zajął Damian Żurek.


 Biało-czerwoni zakończyli pucharowy weekend w Stanach Zjednoczonych z kilkoma wartościowymi wynikami. Na otwarcie PŚ w Salt Lake City błyszczeli panczeniści spoza Europy, a show skradł Amerykanin Jordan Stolz. Potrójny mistrz świata z Heerenveen w fantastycznym stylu ustanowił nowy rekord globu na 1000 metrów (1:05.37), poprawiając wynik Rosjanina Pawla Kuliżnikowa aż o 0,32 sekundy! W parze ze Stolzem najlepszy rezultat w karierze na tym dystansie uzyskał Damian Żurek (1:07.45). 24-letni sprinter reprezentacji Polski przez większość wyścigu plasował się na medalowych pozycjach. Podobnie jak podczas niedawnych mistrzostw Europy w Heerenveen, Żurek osłabł jednak na ostatnich 200 metrach i ostatecznie musiał zadowolić się ósmą pozycją. Trzynasta na 1000 metrów kobiet była Karolina Bosiek, zaś czternaste miejsce na 3000 metrów zajęła Magdalena Czyszczoń. W dywizji A znów oglądaliśmy Artura Janickiego. Nasz specjalista od długich dystansów wziął udział w mass starcie, ale tym razem nie zdobył żadnego punktu i zajął szesnastą pozycję.
 
Sobota również przebiegała pod znakiem zwycięstw Amerykanów. Wygrane kolejno na 1500 i 500 metrów uzyskał Stolz. Na krótszym z dystansów 19-latek jako jedyny złamał barierę 34 sekund (33.96), a świetnie w parze z nim spisał się Marek Kania. Nasz brązowy medalista ME 2024 z Heerenveen długo starał się dotrzymać kroku nastolatkowi, ale na ostatniej prostej musiał uznać wyższość reprezentanta gospodarzy. Kania z nowym rekordem życiowym 34,29 sekundy był siódmy. Najlepsze czasy w sezonie uzyskali też Żurek i Piotr Michalski (obaj 34.57), zajmując ex aequo czternastą pozycję. Pierwszy z nich dalej pozostaje najlepszym Europejczykiem w klasyfikacji generalnej PŚ na 500 metrów (jest szósty z 258 pkt, jedenasty jest Kania z 233 pkt). Na 500 metrów kobiet wygrała zaś mistrzyni olimpijska z Pekinu Erin Jackson (36.90) przed rodaczką Kimi Goetz (37.08). W grupie A oglądaliśmy trzy Polki, a zgodnie z przewidywaniami najlepiej z nich spisała się Andżelika Wójcik, która uplasowała się na dwunastym miejscu (37.83). Szesnastą lokatę zajęła Bosiek (38.09), a dwudziesta, z nową „życiówką” była Martyna Baran (38.65).
 
 
 
Miłą niespodziankę w biegu drużynowym kobiet sprawiły Polki, które przystąpiły do rywalizacji w eksperymentalnym składzie. Miejsce Bosiek zajęła ostatnio rezerwowa Olga Piotrowska. 24-latka wspólnie z Natalią Jabrzyk i Czyszczoń ograły w przedostatniej parze Chinki i będąc na drugim miejscu za Amerykankami, wyczekiwały rozstrzygnięć w ostatnim biegu. W nim Kanadyjki oraz Japonki osiągnęły lepsze czasy od obu ekip, pozbawiając nasze panczenistki drugiego medalu w tym sezonie. Dzięki czwartemu miejscu w Salt Lake City nasza drużyna wspierana przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, tuż za wicemistrzyniami i mistrzyniami olimpijskimi z Pekinu, czyli Japonkami i Kanadyjkami. Świetne starty w PŚ zapewniły Polkom udział w zbliżających się mistrzostwach świata w Calgary (15-18 lutego).
 
W niedzielę w grupie A zobaczyliśmy pięcioro biało-czerwonych. Swoje drugie starty w elicie na 1000 metrów zaliczyli w ten weekend Bosiek i Żurek. Obaj zajęli czternaste miejsca i mogą być spokojni o start na tym dystansie podczas MŚ w Calgary. Niedzielnego występu, a zwłaszcza końcówki biegu, mógł żałować Żurek. 24-latek świetnie jechał w parze z Japończykiem Masayą Yamadą, ale potknięcie na ostatnim łuku wybiło go z właściwego rytmu biegu i pozbawiło szansy na zajęcie dużo wyższej lokaty. Piętnaste i szesnaste miejsce w biegu masowym kobiet zajęły natomiast Czyszczoń i Piotrowska. Duże nadzieje były związane były ze startem naszej sztafety mieszanej. Polska para Żurek i Bosiek, którzy na inaugurację PŚ w Obihiro byli drudzy, tym razem w dużej mierze przez problemy przy pierwszej zmianie zakończyła rywalizację na szóstej pozycji.
 
Po zawodach w Salt Lake City panczeniści zostają w Ameryce Północnej i przenoszą się do Quebecu, gdzie w następny weekend powalczą w finale PŚ (2-4 lutego). Transmisja ze wszystkich dni rywalizacji w Kanadzie będzie dostępna na YouTube na kanale Skating ISU, zaś relacje z najważniejszych biegów przeprowadzą sportowe kanały Polsatu.
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    325 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024