START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Łyżwiarstwo
Pięć medali Polaków w sobotę na AMŚ w Hamar! Drugie złoto Kani!
 dodano: 24 Lutego 2024    (źródło: AZS)

strona: 1/2
1 2 

 Worek z medalami Polaków na Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim w Hamar zapełnia się na dobre. W sobotę najlepszy na 500 metrów był Marek Kania, srebro i brąz na tym dystansie wśród pań wywalczyły Iga Wojtasik i Martyna Baran, a na podium znalazły się także drużyny kobiet i mężczyzn. Tym samym Akademicka Reprezentacja Polski zdobyła już w Norwegii aż osiem krążków!


 Polskie łyżwiarstwo szybkie sprintem stoi i nie podlega to żadnej dyskusji. Sprinterzy od lat stanowią o sile polskich panczenów i nie inaczej dzieje się podczas AMŚ w Hamar. Sobotnie zmagania rozpoczęło 500 metrów kobiet, gdzie na podium zameldowały się dwie etatowe reprezentantki Polski. Na drugim miejscu uplasowała się Iga Wojtasik, zaś trzecia była Martyna Baran. Najszybsza z całej stawki uczestniczek była Norweżka Julia Nistad Samsonsen. 
 
– Przyjechałam do Hamar po medal. Pierwszego dnia nie udało się w dużej mierze przez trzydniową podróż z Calgary, ale dziś dałam z siebie wszystko. Dla mnie to już koniec mistrzostw, ale liczę na to, że ekipa Polski jeszcze pokaże, na co ją stać – mówiła po starcie Wojtasik, świeżo upieczona srebrna medalistka AMŚ 2024.
 
– Dwa lata temu w Lake Placid najpierw zostałam akademicką mistrzynią świata, gdzie zostałam niesłusznie zdyskwalifikowana, a później w drużynie też przydarzyło się wykluczenie. Wreszcie mam swój pierwszy medal bez dyskwalifikacji, więc to naprawdę fajne uczucie i cieszę się potrójnie – komentowała po biegu Baran.
 
Wysoką dyspozycję ponownie zademonstrował Marek Kania. Brązowy medalista seniorskich mistrzostw Europy z Heerenveen, który w czwartek został akademickim mistrzem świata na 1000 metrów, tym razem zdobył złoto na swoim koronnym dystansie. Kania triumfował na 500 metrów, będąc szybszym o cztery tysięczne sekundy od Japończyka Yuty Hirosego. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też pozostali nasi panczeniści – piąty był Michał Kopacz, a siódmy Antoni Pluta.
 
– Trafił się thriller dokładnie tak, jak rok temu na uniwersjadzie, gdzie walczyłem o trzecie miejsce. Cztery tysięczne to tak naprawdę kilka centymetrów. Śmiałem się, że jestem wyższy od Japończyka. mam dłuższe nogi i po prostu tę nogę trochę dalej wystawiłem. To już nie pierwszy raz, jak trochę wolniej przejadę początek biegu. Końcówkę zawsze mam mocną i potrafię się na niej zebrać – opisywał po biegu Kania. 
 
W sobotę w Hamar startowano także w biegach drużynowych. Konkurencję tę wśród pań i panów wygrali gospodarze, a na pozycjach medalowych nie zabrakło Polaków. Mężczyźni (Karol Karczewski, Michał Kopacz, Maksymilian Rzepka) byli drudzy, a kobiety (Natalia Jabrzyk, Olga Piotrowska, Maja Płończyk) były trzecie, ustępując także Czeszkom. 
 
– Fajnie, że medal jest zdobyty. Trochę szkoda, że to nie jest złoto, ale tak naprawdę w takim ustawieniu jechałyśmy pierwszy raz – zaznaczała Piotrowska. – Czailiśmy się na bieg drużynowy, trenowaliśmy pod niego od jakiegoś czasu. Myślę, że się przygotowaliśmy i ciężką pracą udało się dobrze wystartować – przekonywał Kopacz. – Nie wiem, jak koledzy, ale ja wiedziałem, że trzeba powalczyć o brąz, ale że wyszło srebro, to ogromna niespodzianka – dodał za to Rzepka.
 
Na niedzielę – ostatni dzień AMŚ 2024 w Hamar – zaplanowano dwie konkurencje, czyli sztafetę mieszaną oraz biegi masowe kobiet i mężczyzn.
 
Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
Wyniki 3. dnia AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar 
 
Kobiety
500 m – 1. Julia Nistad Samsonsen (Norwegia), 2. Iga Wojtasik, 3. Martyna Baran (…) 7. Olga Piotrowska (…) 9. Magdalena Smędzik
Bieg drużynowy – 1. Norwegia (Marte Bjerkreim, Kari-Celine Reiss-Jacobsen, Hanna Svenni), 2. Czechy (Katerina Kainova, Lucie Korvasova, Zuzana Kursova), 3. Polska (Natalia Jabrzyk, Olga Piotrowska, Maja Płończyk)
 
Mężczyźni
500 m – 1. Marek Kania, 2. Yuta Hirose, 3. Issa Gunji (obaj Japonia) (…) 5. Michał Kopacz (…) 7. Antoni Pluta
Bieg drużynowy – 1. Norwegia (John Granli, Kasper Tveter, Sander Tveter), 2. Polska (Karol Karczewski, Michał Kopacz, Maksymilian Rzepka), 3. Holandia (Wester Landman, Mervin Maatman, Jasper Tinga)
 
Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim
Kobiety: Liwia Kubin (uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu / klub: KS SNPTT 1907 Zakopane), Martyna Baran (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach / WTŁ Stegny Warszawa), Natalia Jabrzyk (Politechnika Łódzka / KS Pilica Tomaszów Maz.), Olga Piotrowska, Iga Wojtasik, Maja Płończyk (wszystkie AWF Katowice / AZS AWF Katowice), Magdalena Smędzik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie / KS SNPTT 1907 Zakopane)
Mężczyźni: Marek Kania (Politechnika Warszawska / Legia Warszawa), Karol Karczewski (AWF Katowice / Legia Warszawa), Maksymilian Rzepka (AWF Kraków / KS SNPTT 1907 Zakopane), Antoni Pluta (AWF Katowice / KS Pilica Tomaszów Maz.), Michał Kopacz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie / KS Pilica Tomaszów Maz.).
 
Program zawodów
 
25 lutego
13:00 – sztafeta mieszana
13:53 – bieg masowy kobiet
14:10 – bieg masowy mężczyzn
 
strona: 1/2
1 2 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    421 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024