START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
  AZS
  LKS Poroniec
  LKS Biali
  SNPTT
  Start Krokiew
  TS Wisła
  Kluby inne
  KS AQUA Park Zakopane
  Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Zakopane
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

SNPTT
SNPTT 1907 Historia klubu w pigułce
 dodano: 1 Lipca 2006

Mariusz Zaruski, Mieczyław Karłowicz i Stanisław Barabasz, kiedy zakładali Klub  SN PTT, mieli na uwadze spopularyzowanie turystki narciarskiej w Tatrach. Po 99 latach idee założycieli zatoczyły koło i powróciły do macierzystego miejsca. Dzisiaj - SN PTT 1907 Zakopane może poszczycić się nie tylko sekcjami sportowymi, ale także reaktywowane są te, które leżały u podstaw działalności Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a sztandarową imprezą organizowaną przez Klub są Zawody im. Józefa Oppenheima w ski-alpinizmie, które są niczym innym jak (ekstremalną) odmianą turystyki narciarskiej, możliwej do uprawiania przez każdego turystę posiadającego narty.

Wszystko, co pierwsze w Zakopanem i Tatrach związane jest z SN PTT 1907 Zakopane. Były pierwsze wydawnictwa o narciarstwie i turystyce narciarskiej, pierwsze były kursy narciarskie, a nawet pierwsze schroniska tatrzańskie były inicjatywą działaczy SN PTT.  SN PTT był także założycielem Zakopiańskiego Gniazda TG „Sokół” (1913), Polskiego Związku Narciarskiego (1919) oraz współzałożycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jako członek wspierający. SN PTT wybudował: tor bobslejowy na trasie Kuźnice – „Księżówka” w 1913 r., skocznię narciarską na Wielkiej Krokwi (1923-1926).  
Sto lat historii to kilka pokoleń, a w przypadku klubu, który odgrywał wiodącą rolę w kształtowaniu polskiego narciarstwa, którego zawodnicy reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata i Olimpiadach, którzy w sumie zdobyli dla klubu ponad 360 tytułów Mistrza Polski to kilkaset osób - ludzi związanych z SN PTT, działających w sporcie, na rzecz Zakopanego, czy kraju to kilka tysięcy osób. Niemożliwą więc rzeczą byłoby wymienienie wszystkich, nawet tych wybitnych, na łamach tego pisma. Należy jednak przedstawić chociaż osoby-symbole SN PTT.  Są to: Bronisław Czech Stanisław Zubek, rodzina Marusarzy:  Maria, Helena, Stanisław, Jan, Józef i Andrzej,  Jan Gąsienica-Ciaptak, Józef Daniel-Krzeptowski, Jan Kula, Jan Pawlica, Jan Bachleda, Andrzej Bachleda-Curuś;Andrzej Mateja, Józef Rysula, Józef  Gąsienica, trzej Janowie łyżwiarze: Jóźwik, Miętus i Trzebunia, z saneczkarz Jerzy Wojnar.  Niestety, ze względu na ograniczenia rozmiaru papieru trzeba na tych nazwiskach poprzestać. Wszyscy zasłużeni sportowcy klubu na pewno zostaną uwiecznieni w przygotowywanej monografii, która powinna ukazać się podczas obchodów jubileuszowych w 2007 roku.
Działalność klubu to nie kończy się na historii, ale trwa nadal. Klub  prowadzi nabór dzieci i młodzieży do poszczególnych sekcji. W ostatnich latach zawodnicy klubu zdobyli kilkadziesiąt medali na Mistrzostwach Polski juniorów i seniorów. Klub posiada sekcje: alpejską (tegoroczna Mistrzyni Polski w gigancie oraz Wicemistrzyni w slalomie - Agnieszka Gąsienica Daniel) i łyżwiarską (obecny Mistrz Polski juniorów - Tomasz Budz), a także kolarstwa górskiego (Mistrz Polski w down-hill Szymon Tasz, brązowy medalista - Szymon Syrzistie).   W barwach klubu startuje zdolna grupa dzieci, a nie byłoby sukcesów bez trenerów: Zygmunt Holek, Jolanta Szczerba-Kobiałka, Janusz Starzyk w narciarstwie alpejskim oraz Ireneusz Kubin i Marek Pandyra w łyżwiarstwie szybkim.
Trofea SN PTT -1907 Zakopane w gabinecie prezesa, to mała cząstka nagród dla Klubu.
Jako organizator - Klub najlepiej kojarzony jest z Zawodami im. Józefa Oppenheima w ski-alpinizmie. Od siedmiu lat - co roku na początku kwietnia - spotykają się wspólnie w Dolinie Chochołowskiej zawodnicy i amatorzy tej  ekstremalnej konkurencji narciarskie. Na morderczych niekiedy trasach,  wytyczonych przez jedne z najwyższych szczytów Tatr Zachodnich, zyskując z roku na rok coraz większy  prestiż. W roku 2005 zawody te odbywane były w ramach Pucharu Polski oraz Finału Pucharu Europy Środkowej w międzynarodowym towarzystwie. W tym roku dodano do zawodów nową nazwę: Puchar SN PTT 1907 Zakopane, ale oczywiście miały swoją dodatkową rangę - tym razem były to Mistrzostwa Polski w ski-alpinizmie. Wszystkie dotychczasowe zawody im. J. Oppenheima - także tegoroczne - cieszyły się dużą frekwencją, a amatorzy - zwłaszcza w tym roku - mieli niebywałą okazję zmierzyć się ze swoimi słabościami podczas wspinaczki na tatrzańskie szczyty o wysokości przekraczającej 2 tys. metrów n.p.m.  Taka przygoda pozostaje zawodnikom w pamięci na długo, ale powoduje równocześnie nieodpartą chęć powtórzenia tego w następnym roku. Większość z ponad 60 tegorocznych uczestników to  już stali bywalcy tej malowniczej imprezy ski-alpinistycznej w Dolinie Chochołowskiej.
Obecnie w siedzibie Klubu przy ul. Kasprusie  trwają przygotowania do organizacji obchodów 100-lecia. Zarząd przydzielił działaczom poszczególnych sekcji zadania opracowania materiałów do przygotowywanej wielkiej monografii o SN PTT oraz o największych  postaciach Klubu. Opracowano  skład komitetów organizacyjnego i honorowego, powołano sekcję wydawniczą oraz wstępnie ustalono kallendarz obchodów. Według niego Jubileusz powinien się rozpocząć już w sierpniu tego roku, a zakończyć  w grudniu 2007. 
I tu prośba o pomoc skierowana do internautów i kibiców sportowych. SN PTT 1907 Zakopane związany jest ściśle z dziejami rodzin zakopiańskich - nie ma chyba takiej, z której przynajmniej jeden jej przedstawiciel nie należał kiedyś do tego Klubu.  Przez sto lat historii na pewno gdzieś - w prywatnych archiwach, na strychach, czy piwnicach - leżą zdjęcia, dyplomy, czasopisma opisujące zawodników, zawody, uroczystości, albumy - a nawet wspomnienia i pamiętniki związane z SN PTT. Wszystkie pamiątki będą dla opracowania monografii Klubu bardzo cenne. Stąd prośba o przekazanie wszelakich informacji na adres klubu - Zakopane ul.Kasprusie 42, tel: 018 20-155-12 lub 018 20-150-20.
 Zarząd Klubu w ten sposób chciałby zaprosić jak największą liczbę ludzi do wspólnej pracy i takiego przygotowania się do Jubileuszu, aby w 2007 roku uroczystość ta była świętem nie tylko Zakopanego, ale też całego polskiego narciarstwa.
 Tekst SNPTT
 
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    3094



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024