KS AQUA Park Zakopane
  Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Zakopane

AZS
AZS AWF Kraków Zakopane najlepszym klubem w tym sezonie

Klubową klasyfikację Polskiego Związku Narciarskiego w sezonie 2009/10 wygrał AZS AWF Kraków Zakopane. Poniżej zamieszczamy także rankingi PZN klubowe i indywidualne w poszczególnych dyscyplinach.

AZS AWF Kraków Zakopane wygrywa zdecydowanie
Najlepszym klubem w klasyfikacji PZN w sezonie 2009/10 okazał się AZS AWF Kraków Zakopane. Reprezentujący go zawodnicy uzyskali łącznie 4589 punktów, zdecydowanie pokonując drugi AZS Katowice (2923 pkt.) i  trzecią Wisłę Ustroniankę (2801 pkt.). Do klubu z Małopolski należą między innymi: Kamil Stoch, Grzegorz i Krzysztof Miętus, Jakub i Maciej Kot, Bartosz Gąsienica- Laskowy, Krzysztof Leja, Stanisław Biela, Wojciech Marusarz, Michał i Jakub Kłusak czy Mateusz Habrat. AZS AWF Kraków Zakopane wygrał klasyfikacje dotyczące skoków narciarskich i narciarstwa alpejskiego, zajął 3. miejsce w kombinacji norweskiej i 7. w biegach narciarskich.
Skoki narciarskie
Klasyfikacja indywidualna seniorów nie przyniosła większych niespodzianek: wygrał oczywiście Adam Małysz. Reprezentant Wisły Ustronianki zdobył ponad 8 tysięcy punktów więcej niż drugi Kamil Stoch. Na dalszych miejscach znaleźli się Rafał Śliż i Grzegorz Miętus, którzy bardzo dobrze wypadli w Pucharze Kontynentalnym.
Wśród Juniorów A najlepsi okazali się bracia Kot – Jakub wygrał, a Maciej był drugi. Za nimi uplasował się Dawid Kubacki. Ranking Juniorów B rozstrzygnął na swoją korzyść Aleksander Zniszczoł, a drugi był Tomasz Byrt (czyli odwrotnie niż w klasyfikacji LOTOS Cup). Za nimi znalazł się Bartłomiej Kłusek. Cała trójka znalazła się od nowego sezonu w kadrze młodzieżowej. W kategorii Junior C wygrał Krzysztof Biegun przed Bartoszem Gąsienicą-Laskowym i Kamilem Byrtem. Najlepszymi Juniorami D okazali się: Łukasz Podżorski, Krzysztof Leja i Michał Milczanowski.
Najlepszych skoczków posiada klub AZS AWF Kraków Zakopane, który zdobył 300 punktów więcej niż Wisła Ustronianka i prawie dwa razy więcej od Wisły Zakopane.
Wśród okręgów triumfował Tatrzański Związek Narciarski, wyprzedzając o ponad 600 punktów Śląsko-Beskidzki. O ile jednak TZN wygrywa znacząco w kategoriach Seniorzy i Junior A, o tyle w młodszych kategoriach lepszy okazuje się ŚBZN.
Kombinacja norweska
Klasyfikację indywidualną seniorów wygrał nasz najlepszy kombinator w tym sezonie - Tomasz Pochwała przed Marcinem Mąką, Adamem Cieślarem, Pawłem Słowiokiem i Mateuszem Wantulokiem.
Podium klasyfikacji Junior A zdominowali zawodnicy Wisły Ustronianki: Paweł Słowiok, Adam Cieślar i Mateusz Cieślar. Wśród Juniorów B najlepsi okazali się: Andrzej Gąsienica, Szczepan Kupczak i Wojciech Marusarz, wśród Juniorów C – Krzysztof Biegun, Marcin Dziadom i Stanisław Biela, natomiast kategorię Junior D wygrali: Krzysztof Leja, Łukasz Podżorski i Krzysztof Dziadoń.
Klasyfikację klubową wygrała Wisła Zakopane, nieznacznie wyprzedzając Wisłę Ustroniankę. Trzecie miejsce zajął AZS AWF Kraków Zakopane.
Podobnie jak w skokach, Tatrzański Związek Narciarski wygrywa klasyfikację okręgów w kombinacji norweskiej przed Śląsko-Beskidzkim i Śląskim.
Narciarstwo alpejskie
Ranking indywidualny wygrała oczywiście nasza jedyna reprezentantka na igrzyskach w Vancouver – Agnieszka Gąsienica-Daniel przed Katarzyną Karasińską, Karoliną Chrapek, Aleksandrą Kluś i Dorotą Kaczmarek.Wśród juniorek triumfowała Karolina Chrapek. Druga była Dorota Kaczmarek, a trzecia młodsza z sióstr Gąsienica-Daniel.
Najlepszym seniorem został Maciej Bydliński przed Michałem Kłusakiem, Michałem Kalwą, Maciejem Wydrzykiem i Jakubem Ilewiczem. Kategorię juniorów wygrali bracia Kłusak – Michał przed Jakubem. Trzeci był Mateusz Habrat. Wszyscy pochodzą z tego samego klubu – AZS AWF Kraków Zakopane.
AZS AWF Kraków Zakopane wygrał także w klubowej klasyfikacji narciarstwa alpejskiego, pokonując AZS AWF Katowice i Wisłę Ustroniankę.
Wśród okręgów z miażdżącą przewagą wygrał Tatrzański przed Śląsko-Beskidzkim i Śląskim.
Najlepszą biegaczką jest oczywiście Justyna Kowalczyk, której przewaga w rankingu jest miażdżąca. Za nią znalazły się: Martyna Galewicz, Sylwia Jaśkowiec, Agnieszka Szymańczak i Magdalena Kozielska.
Wśród panów triumfował Mariusz Michałek przed Maciejem Kreczmarem, Januszem Krężelokiem, Sebastianem Gazurkiem i Krzysztofem Stecem.
Wśród młodzieżowców wygrali: Anna Starga, Marcela Marcisz i Natalia Grzebisz oraz Mariusz Michałek, Krzysztof Stec i Andrzej Leśnik.
W kategorii Junior A najlepsi byli: Justyna Mordarska, Ewelina Marcisz i Magdalena Kozielska oraz Sebastian Gazurek, Andrzej Nędza-Kubiniec i Jan Antolec.
Wśród Juniorów i Juniorek B – Patrycja Wąchała, Karolina Gazurek i Marzena Maculewicz oraz Tomasz Kaczmarczyk, Paweł Klisz i Rafał Matuszny.
Najlepiej biegali w tym sezonie Juniorzy i Juniorki C: Urszula Łętocha, Sylwia Monitor i Małgorzata Żółkiewska oraz Patryk Sitek, Marek Skatuła i Dawid Bril.
Najwięcej najlepszych biegaczy i biegaczek ( w tym także Justyna Kowalczyk) jest w klubie AZS AWF Katowice, który pokonał LKS Poroniec Poronin i MKS Halicz Ustrzyki Dolne.
Najlepszym okręgiem okazał się Tatrzański, tym razem przed Śląskim i Śląsko-Beskidzkim.