Kombinacja

Kombinacja
Haberny, Jarząbek i Podżorski mistrzami UKS-ów w kombinacji
 dodano: 12 Marca 2012    (źródło: A. Kosman PZN)

Łukasz Podżorski (junior C), Dawid Jarząbek (junior D) oraz Dawid Haberny (junior E) po raz kolejny w tym sezonie potwierdzili, że są najlepszymi kombinatorami norweskimi w swoich kategoriach wiekowych, zdobywając w piątek w Zakopanem tytuły mistrzów Polski Uczniowskich Klubów Sportowych.

W najstarszej kategorii wiekowej - wśród juniorów C bardzo dobry skok na obiekcie K-65 oddał Łukasz Podżorski, osiągając odległość 65,5 metra. Zawodnik KS Wisła Ustronianka/UKS Centrum na trasę biegu na 5 km ruszał jako pierwszy z przewagą 24 sekund nad Danielem Mąką z LKS Poroniec (64 metry). Tuż po Mące do walki wystartował Piotr Byrski (TS Wisła Zakopane/UKS Krokus Ciche).

Podżorski spokojnie kontrolował przebieg rywalizacji i przez nikogo niezagrożony dotarł do mety na pierwszym miejscu. Byrskiemu dość szybko udało się przegonić Mąkę i taka właśnie była kolejność na mecie - Byrski finiszował 16,4 sekundy po zwycięzcy, a Mąka minął końcową linię 55,2 sekundy po Podżorskim. Jako siódmy wystartował Krzysztof Dziadoń, który systematycznie odrabiał straty do rywali i dzięki najlepszemu czasowi całego biegu ukończył zawody tuż za podium. Dziadoń walczył bardzo ambitnie i gdyby jego skok był choć o metr dalszy, to najprawdopodobniej pokonałby Mąkę.

Juniorzy D startowali na tej samej skoczni, ale bieg był krótszy o dwa kilometry. Po skokach prowadził Dawid Jarząbek z TS Wisła Zakopane/UKS Sierockie, który lądował na 69 metrze. 23 sekundy po nim na trasę wybiegł Paweł Wąsek, a jako trzeci wystartował Bartosz Czyż (29 sekund po Jarząbku). Jarząbek, podobnie jak Podżorski, podążał cały czas samotnie, bez najmniejszego problemu zwyciężając.

Za jego placami trwała natomiast walka o srebrny medal między świetnymi biegaczami Krystianem Pacholarzem (UKS Kłodne) a Pawłem Twardoszem (PKS Olimpijczyk Gilowice). Pacholarz ruszał 34 sekundy przed Twardoszem, jednak zawodnik gilowickiego klubu poruszał się w piątek najszybciej po 3-kilometrowej trasie i ostatecznie wyprzedził Pacholarza o 9,7 sekundy, zdobywając tytuł wicemistrza Polski UKS-ów.

Niespodzianki nie było również wśród najmłodszych - juniorów E, chociaż tutaj zwycięzca - Dawid Haberny - miał najtrudniejsze zadanie, ponieważ musiał się przedzierać na szczyt z dwunastej pozycji po skokach. Na półmetku rywalizacji prowadził Tomasz Pilch z KS Wisła Ustronianka/UKS Centrum (32,5 m), a dwie sekundy po nim wystartował Jarosław Krzak (PKS Olimpijczyk Gilowice), który lądował pół metra bliżej.

Pilch walczył dzielnie na 2-kilometrowej trasie, ale na ostatnim podbiegu tuż przed metą dopadł go Haberny i to właśnie chochołowianin jako pierwszy minął linię mety. Pilch finiszował trzy sekundy później. Brązowy medal zdobył Piotr Kudzia z LKS Klimczok Bystra/UKS Orzeł Wilkowice, który stracił do Habernego 15,4 sekundy.

Warto dodać, że razem z juniorami E rywalizowała Ania Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice. Jedyna dziewczyna w gronie kombinatorów dzielnie radziła sobie na trasie i zajęła 22. miejsce.