LGP w Einsiedeln: Ito wygrywa, Małysz i Kot na podium!

Daiki Ito wygrał konkurs Letniej Grand Prix w Einsiedeln. Japończyk poszybował najdalej w pierwszej i jak się okazało - także jedynej serii konkursowej. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli Polacy Adam Małysz i Maciej Kot

Daiki Ito uzyskał aż 116 metrów i o 1,7 punktu wyprzedził Adama Małysza. Polak skaczący przy tylnym wietrze zdołał uzyskać 111 metrów, co przy słabym skoku Thomasa Morgensterna, dało naszemu reprezentantowi także zwycięstwo w Turnieju Narodów FIS. Niespodziewanie na najniższym stopniu podium stanął Maciej Kot, 19-latek osiągnął 114,5 metra i przez dłuższy czas prowadził, aby ostatecznie zająć 3. miejsce. Kot otrzymał także nagrodę "Man of the Day" dla najwyżej sklasyfikowanego skoczka spoza "10" klasyfikacji cyklu LGP.
W ścisłej czołówce znaleźli się także Tom Hilde (108,5m) oraz ex aequo na 5. miejscu Kalle Keituri (109,5m) i Harri Olli (106m). Do czołowej "10" wrócił Dawid Kubacki, tym razem szósty po skoku na 109 metrów. Za Polakiem znaleźli się Simon Ammann, Emmanuel Chedal i Severin Freund.
Na uwagę zasługuje wysokie, 12. miejsce Koreańczyka, Hueng-Chul Choi'a - 111,5 metra. Dopiero 14. lokatę zajął Thomas Morgenstern. Austriak skakał w bardzo niesprzyjających warunkach i zanotował tylko 99,5 metra, ale otrzymał duży bonus punktowy za tylni wiatr. Najlepszą "15" zamknął z rezultatem 108 metrów Stefan Hula.
Punktów tym razem nie zdobył Krzysztof Miętus, 102 metry dały naszemu reprezentantowi dopiero 48. pozycję.
W klasyfikacji LGP po trzech konkursach prowadzi Daiki Ito z przewagą 10 punktów nad Adamem Małyszem i 62 nad Thomasem Morgensternem. Na szóstym miejscu jest Dawid Kubacki, a 9. jest Maciej Kot.
Pierwsza seria nie przebiegała bez problemów, silne podmuchy wiatru wielokrotnie zmuszały jury do ściągania skoczków z belki startowej. Ostatecznie zdecydowano, że rozegrana zostanie tylko jedna seria, której wyniki będą oficjalnymi wynikami konkursu.