PŚ w Oberstdorfie: Martin Koch wygrywa

Martin Koch nie dał szans rywalom podczas rozgrywanego dziś w Oberstdorfie konkursu Pucharu Świata w lotach. Austriak oddał najdłuższe skoki w obydwu seriach uzyskując 218 i aż 221,5 metra i z notą 443,4 punktu odniósł pierwsze w sezonie, a trzecie w karierze zwycięstwo.  Kamil Stoch uplasował się na 6 pozycji

Po konkursie w Oberstdorfie Austriacy wyszli na prowadzenie w łącznej klasyfikacji FIS Team Tour, jednak Norwegowie tracą do nich zaledwie 10 pkt.

Drugie miejsce zajął Daiki Ito, Japończyk po dwóch równych skokach na odległość 209 i 209,5 metra stracił do zwycięzcy 10,2 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Simon Ammann, czterokrotny Mistrz Olimpijski skoczył 204,5 i 213,5 metra. Dla Szwajcara to pierwsze podium w tym sezonie i szansa na powrót do światowej czołówki - w Vikersund Ammanna będzie bronił tytułu Mistrza Świata w lotach, który zdobył dwa lata temu w Planicy.

Tuż za podium uplasował się Robert Kranjec, Słoweniec zepsuł pierwszy skok i na półmetku zawodów był dopiero 10. W finale Kranjec w pięknym stylu poszybował na 220. metr, co dało mu spory awans. Piąty był Roman Koudelka, który kolejny raz potwierdził równą formę tej zimy skacząc 203,5 i 211,5 metra.
Szósta lokata przypadła Kamilowi Stochowi, nasz reprezentant w pierwszej próbie uzyskał 197,5 metra, co dawało mu 9. miejsce. W finale Stoch znacznie poprawił swój wynik skacząc 216 metrów i do czwartego Kranja stracił zaledwie 2,3 punktu. Za plecami naszego zawodnika, na siódmej pozycji sklasyfikowany został Gregor Schlierenzauer. 22-latek był wiceliderem konkursu po pierwszej serii (205,5 metra), ale nie zdołał obronić pozycji - 206 metrów w drugim skoku nie wystarczyło dziś do zajęcia miejsca na podium.

Ósma pozycja przypadła w udziale Peterowi Prevcowi, młody Słoweniec dwukrotnie osiągnął 203,5 metra. Najlepszą dziesiątkę zamknęli Lukas Hlava i Severin Freund.

W finale obok Kamila Stocha oglądaliśmy jeszcze dwóch reprezentantów Polski - Piotra Żyłę i Krzysztofa Miętusa. Miętus zakończył zawody na 24. miejscu po skokach na 183 i 181 metrów. Nieco słabiej wypadł Piotr Żyła uzyskując 177 metrów w pierwszej i 178 metrów w drugiej serii konkursowej, co dało mu 28. lokatę.