PŚ w Engelbergu: Ziobro wygrywa, Stoch liderem PŚ!
 dodano: 21 Grudnia 2013    (źródło: A. Kosman PZN)

To był historyczny konkurs dla naszych zawodników: czterech Polaków w czołowej „10”, a dwóch na najwyższych miejscach na podium. To Jan Ziobro w fenomenalnym stylu wygrał sobotnie zawody w szwajcarskim Engelbergu, a skokiem w finale wyrównał rekord skoczni. Tuż za nim uplasował się Kamil Stoch, który dzięki drugiemu miejscu w konkursie został liderem Pucharu Świata. Natomiast na najniższym stopniu na podium stanął Norweg – Anders Bardal.

W sobotnim konkursie na skoczni Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu mogliśmy oglądać skoki sześciu Polaków. To były kolejne fantastyczne zawody w wykonaniu biało-czerwonych, bowiem do serii finałowej awansowali wszyscy nasi zawodnicy. Należy dodać, że po pierwszej serii, aż czterech Polaków uplasowało się w czołowej „10”: Jan Ziobro, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Klemens Murańka. Zdecydowanie najlepiej z naszych skoków zaprezentował się Jan Ziobro, który skokiem na odległość 134 metrów zapewnił sobie prowadzenie po pierwszej serii. Tuż za podium znalazł się Piotr Żyła (130,5 m), na siódmym miejscu uplasował się Kamil Stoch (129m), a tuz za nim sklasyfikowany został Klemens Murańka, który skoczył 130 metrów. Natomiast Maciek Kot po skoku na odległość 126 metrów uplasował się na 19. miejscu wspólnie z Robertem Kranjcem oraz Andreasem Wellingerem. Ostatni z Polaków – Dawid Kubacki – wylądował na 125 metrze i pierwsza serię zakończył na 25. pozycji.
O ile w pierwszej serii konkurs rozgrywany był w miarę równych warunkach, o tyle w finale wiatr „płatał figle zawodnikom”, a rekompensata za wiatr dochodziła nawet do 20 punktów. Po skoku lidera Pucharu Świata – Gregora Schlierenzauera – organizatorzy zdecydowali się podnieść rozbieg. Z każdą minutą warunki na skoczni były coraz lepsze, dlatego mogliśmy oglądać dalekie skoki najlepszej „10”, w tym czwórki naszych skoczków. Jako pierwszy skakał Klemens Murańka. 19-latek wytrzymał presję i skokiem na odległość 134 metrów zapewnił sobie siódmą pozycję w sobotnim konkursie. Tuż po nim na belce usiadł Kamil Stoch. Mistrz Świata z Predazzo w pięknym stylu uzyskał 137,5 metra i awansował na drugie miejsce. Dwa równe i dobre skoki oddał Piotr Żyła (130,5 i 131,5 m), dzięki którym ostatecznie zawody w Engelbergu zakończył na 6. pozycji.
Jednak to, co później wydarzyło się na skoczni, przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Kamil Stoch z każdym skokiem swoich rywali piął się w końcowej kwalifikacji. Nikt z najlepszej „10” nie dał rady wyprzedził Polaka, aż do momentu, w którym na belce usiadł Jan Ziobro. Nasz skoczek wytrzymał presję w finale i w bardzo pięknym stylu wygrał sobotnie zawody. Janek oddał dwa najdłuższe skoki w konkursie, a drugim skokiem na odległość 141 metrów wyrównał rekord skoczni, który należy do dwóch wielkich skoczków – Janne Ahonena i Simona Ammanna.
W drugiej serii awans zanotował również Dawid Kubacki, który uzyskał 125,5 metra i zawody ukończył na 17. miejscu, natomiast Maciej Kot był 21. (120 m).
To był fantastyczny konkurs dla naszych skoczków. Konkurs jakże wyjątkowy i zarazem historyczny, ponieważ dopiero po raz drugi w historii dwóch Polaków stanęło na dwóch najwyższych miejscach na podium (wcześniej miało to miejsce podczas Pucharu Świata w Zakopanem 27 stycznia 1980 roku, gdy wygrał Piotr Fijas przed Stanisławem Bobakiem). Jan Ziobro wygrał i jest trzecim biało-czerwonym, któremu w tym sezonie udało się stanąć na najwyższym miejscu na podium. Ziobro wygrał zasłużenie, oddał dwa najdłuższe skoki w konkursie i o ponad sześć punktów wyprzedził drugiego Kamila Stocha, który dzięki drugiemu miejscu, pierwszy raz w karierze został liderem Pucharu Świata.

Sześciu Polaków znalazło się w konkursie, wszyscy awansowali do drugiej serii, a w dodatku po raz kolejny mieliśmy czterech naszych skoczków w czołowej „10”. Nie bójmy się tego stwierdzenia, że podopieczni Łukasza Kruczka są obecnie jedną z najlepszych ekip w skokach narciarskich, jak nie najlepszą.
Już w niedzielę kolejne zawody na Gross-Titlis-Schanze. Początek transmisji o godzinie 13:45.