PŚ Trzech Polaków punktuje w Trondheim!
 dodano: 12 Marca 2015    (źródło: A.Karczewska PZN)

Trzech reprezentantów Polski wywalczyło punktu w wieczornych zawodach Pucharu Świata w Trondheim. Najlepiej spisał się Kamil Stoch, który uplasował się na 12. miejscu. Oprócz niego punktowali 17. Klemens Murańka i 20. Piotr Żyła. Zwyciężył reprezentant Niemiec Severin Freund, który tym samym został nowym liderem Pucharu Świata.

Czterech reprezentantów Polski wystartowało w wieczornym konkursie Pucharu Świata na skoczni HS-140 w Trondheim. Bardzo dobrze spisał się Klemens Murańka, który oddał skok na odległość 129,5 metrów i na półmetku rywalizacji uplasował się na 14. miejscu. Niestety awansu do serii finałowej nie wywalczył Jan Ziobro. Błąd na progu i wiatr wiejący z tyłu skoczni spowodowały, że 24-latek uzyskał zaledwie 116,5 metra i ukończył dzisiejszy konkurs na 44. pozycji. Dobry skok w trudnych warunkach oddał natomiast Piotr Żyła. Wiślanin z podwyższonego rozbiegu skoczył 129,5 metra i uplasował się na 13. miejscu. Najlepiej z Biało-Czerwonych w pierwszej serii konkursowej zaprezentował się powracający do zdrowia – Kamil Stoch. Nasz mistrz w pięknym stylu uzyskał 132 metry i na półmetku rywalizacji zajmuje ósmą pozycję.

Nowy rekord skoczni ustanowił Austriak – Michael Hayboeck, który wylądował na 143 metrze, jednak po pierwszej serii plasuje się dopiero na czwartym miejscu, tracąc do prowadzącego Stefana Krafta ponad 20 punktów. Lider Pucharu Świata skoczył pół metra bliżej od swojego rodaka, jednak skakał w mniej korzystnych warunkach oraz z obniżonego rozbiegu i tym samym drugiego Niemca Severina Freunda (135 m) wyprzedza o 11,8 punktu. Trzecie miejsce zajmuje natomiast słoweński skoczek Peter Prevc, który uzyskał 137,5 metra.

Szczęścia do warunków w serii finałowej nie mieli nasi reprezentanci, którzy nie zdołali utrzymać lokat zajmowanych po pierwszym skoku. Klemens Murańka skoczył 123,5 metra i tym samym ukończył rywalizację na 17. miejscu. Trzy lokaty za nim uplasował się Piotr Żyła, który w drugim skoku miał dodane prawie 10 punktów i uzyskał zaledwie 121,5 metra. Natomiast Kamil Stoch wylądował na 126 metrze i zakończył konkurs na 12. miejscu.

Po ogromnym pechu lidera Stefana Krafta w Trondheim triumfował Severin Freund, który w finale wylądował na 139 metrze. Niestety Austriakowi w locie wypięło się wiązanie i musiał ratować się przed upadkiem. Stefan Kraft na szczęście ustał swój skok, ale odległość 124 metry sprawiła, że ukończył dzisiejszy konkurs na dziewiątym miejscu i tym samym stracił żółtą koszulkę lidera, spadając na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Na drugim stopniu podium stanął Peter Prevc (136 m), natomiast trzeci był Rune Velta, który w finale oddał najdłuższy skok, skacząc 141,5 metra.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata objął Severin Freund, który o 34 punkty wyprzedza Petera Prevca, natomiast Stefan Kraft po dzisiejszym nieudanym dla niego konkursie traci do Niemca 46 punktów. Miejsce w czołowej „10” utrzymał Kamil Stoch, który z sumą 638 punktów zajmuje 10. miejsce.