Finał dla Krafta, Polacy wygrywają Puchar Narodów!
 dodano: 26 Marca 2017    (źródło: A. Kosman PZN)

strona: 1/2
1 2

Finałowy konkurs Pucharu Świata w Planicy należał do Stefana Krafta, który po pięknym, 250-metrowym locie pewnie wygrał jednoseryjne zawody, czym przypieczętował triumf w klasyfikacji generalnej cyklu. Austriak wyprzedził Kamila Stocha o 141 punktów. Dla Polaków był to najlepszy sezon w historii - dzięki znakomitej formie pokonując Austrię o 247 punktów!

W niedzielny poranek po raz ostatni w tym sezonie zimowym skoczkowie narciarscy zmierzyli się w zawodach Pucharu Świata. Na starcie finałowego konkursu w Planicy stanęło 30 najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej, wśród których znalazło się aż pięciu Polaków: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Jan Ziobro.

W pierwszej - i jak się później okazało jedynej - serii lider klasyfikacji Stefan Kraft nie pozostawił rywalom złudzeń, kto dziś prezentuje najwyższą formę. 250 metrów sprawiło, że wypracował sobie 8,1 punktową przewagę nad Andreasem Wellingerem (238,5 m). Na trzeciej pozycji uplasował się fenomenalny Japończyk Noriaki Kasai, który uzyskał 239 metrów.

Kamil Stoch zajął piąte miejsce po locie na odległość 222,5 metra. Na jedenastej pozycji sklasyfikowano Piotra Żyłę (228,5 m), Maciej Kot (220,5 m) był 14., a pierwszą "15" zamknął Dawid Kubacki, który uzyskał 223 metry. Jan Ziobro zajął 28. miejsce (210,5 m).

Finałowa seria została odwołana po skokach kilku zawodników z powodu zbyt silnego wiatru.

Kryształową Kulę za sezon 2016/2017 wywalczył Stefan Kraft (1665 punktów), drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Kamil Stoch (1524 punkty), a trzeci był Daniel Andre Tande (1201 punktów). Na piątym miejscu sezon skończył Maciej Kot, zdobywając 985 punktów. Piotr Żyła zajął 11. miejsce (634 pkt.), Dawid Kubacki - 19. (345 pkt.), Jan Ziobro - 31. (122 pkt.), Stefan Hula - 32. (110 pkt.), Aleksander Zniszczoł - 52. (9 pkt.), Klemens Murańka - 65. (4 pkt.).

Małą Kryształową Kulę za triumf w lotach narciarskich również wywalczył Stefan Kraft, gromadząc 445 punktów i wyprzedzając Andreasa Wellingera o 112 punktów, natomiast trzecie miejsce zajął Kamil Stoch (279 punktów). Miejsca pozostałych Polaków to: 10. Piotr Żyła (129 pkt.), 13. Maciej Kot (111 pkt.), 18. Dawid Kubacki (55 pkt.), 27. Jan Ziobro (29 pkt.).

Puchar Narodów w tym sezonie bezsprzecznie należał się Polakom. Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Stefan Hula, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł wywalczyli razem aż 5833 punktów, w tym sześć razy stanęli na podium w zawodach drużynowych Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęli Austriacy (5586 punktów), a trzecie drużyna Niemiec (5513 punktów).