PŚ w Planicy: Geiger wygrywa finał sezonu, klasyfikację lotów oraz turniej Planica 7
 dodano: 28 Marca 2021    (źródło: skijumping.pl)

Karl Geiger został zwycięzcą finałowego konkursu sezonu Pucharu Świata 2020/2021 na Letalnicy (HS240) w Planicy. Reprezentant Niemiec zwyciężył dzięki lotom na odległość 231 m i 232,5 m. Mistrz świata w lotach wywalczył również Małą Kryształową Kulę oraz triumfował w turnieju Planica 7. Drugie miejsce w zawodach zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Markus Eisenbichler. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła był trzynasty.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Ryoyu Kobayashi. Lider Pucharu Świata w lotach poszybował na 242 metr i na półmetku zmagań wyprzedzał o 10,2 punktu Karla Geigera (231 m). Trzeci był Bor Pavlovcic, który ustanowił nowy rekord życiowy lotem na odległość 249,5 metra. Tuż za czołową trójką plasowali się Daniel Huber (237 m, nowy rekord życiowy), Halvor Egner Granerud (239 m) oraz Markus Eisenbichler (221 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany był Michael Hayboeck (245 m) przed Domenem Prevcem (233 m) i Robertem Johanssonem (232,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Yukiya Sato (233 m).

Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła z wynikiem 226,5 metra zajmował szesnaste miejsce. Osiemnasty był Dawid Kubacki (219 m) przed Andrzejem Stękałą (219 m) i Kamilem Stochem (216,5 m), dwudziesty szósty Jakub Wolny (212 m), zaś dwudziesty dziewiąty Klemens Murańka (200,5 m).

Oprócz Pavlovcica i Hubera, nowe rekordy życiowe ustanowili Pius Paschke (230 m) oraz Ziga Jelar (234,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13., 12. i 10. belki startowej. Markus Eisenbichler na życzenie trenera startował z 9. platformy, ale nie uzyskał bonifikaty punktowej za swój skok.

W finale udanie zaatakował Karl Geiger. Mistrz świata w lotach poszybował na odległośc 232,5 metra i odniósł dziewiąte pucharowe zwycięstwo w karierze. Niemiec wyprzedził o 6,9 punktu Ryoyu Kobayashiego (217 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Markus Eisenbichler (230 m), który okazał się lepszy od Domena Prevca (233 m), Daniela Hubera (226 m) oraz Yukiyi Sato (229 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Bor Pavlovcic (218 m), Johann Andre Forfang (222 m) oraz Robert Johansson (222 m). Czołową dziesiątkę zawodów skompletował Michael Hayboeck (224 m).

Na trzynastym miejscu rywalizację zakończył Piotr Żyła (230,5 m). Piętnasty był Andrzej Stękała (222 m), osiemnasty Dawid Kubacki (216 m), dwudziesty Kamil Stoch (206,5 m), dwudziesty szósty Jakub Wolny (216,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty Klemens Murańka (189 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 12. belki startowej. Markus Eisenbichler na życzenie trenera oddawał próbę z 11. platformy. Rekord życiowy ustanowił Keiichi Sato, który wylądował na 219 metrze.

Niedzielny konkurs w Planicy zakończył sezon 2020/2021 Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kryształową Kulę odebrał Halvor Egner Granerud (1572 pkt.), który w trakcie zimy odniósł 11 pucharowych wygranych. Drugie miejsce zajął Markus Eisenbichler (1190 pkt.), a trzecie Kamil Stoch (955 pkt.). Siódmy był Piotr Żyła (825 pkt.), ósmy Dawid Kubacki (786 pkt.), zaś szesnasty Andrzej Stękała (473 pkt.). Łącznie pucharowe punkty zdobyło jedenastu reprezentantów Polski.

W Pucharze Świata w lotach narciarskich triumfował Karl Geiger. Reprezentant Niemiec zdobył tyle samo punktów, co Ryoyu Kobayashi (260 pkt.), ale odniósł więcej konkursowych zwycięstw. Trzecie miejsce zajął Markus Eisenbichler (172 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła z dorobkiem 82 punktów był dziesiąty.

Karl Geiger (902,2 pkt.) zwyciężył także w klasyfikacji turnieju Planica 7, w której wyprzedził Ryoyu Kobayashiego (894,6 pkt.) oraz Markusa Eisenbichlera (880,9 pkt.). Na jedenastej pozycji uplasował się najlepszy z grona Polaków, Piotr Żyła (827,2 pkt.).

Zdobywcami Pucharu Narodów zostali Norwegowie, którzy zgromadzili 5429 punktów. Drugie miejsce zajęli Polacy (4738 pkt.), a na trzeciej pozycji sezon zakończyli Niemcy (4361 pkt.).