PŚ w Engelbergu: Triumf Laniska, Kubacki i Żyła na podium!
 dodano: 17 Grudnia 2022    (źródło: skijumping.pl)

Anze Lanisek wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata na Gross-Titlis-Schanze (HS140) w Engelbergu. Reprezentant Słowenii zwyciężył dzięki skokom na odległość 139,5 m i 142 m. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki (139 m i 140 m), a trzeci był Piotr Żyła (141 m i 139 m). Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

Po pierwszej serii prowadził Dawid Kubacki. Lider Pucharu Świata poszybował na 139 metr i wyprzedzał o pół punktu Anze Laniska (139,5 m). Trzecie miejsce zajmował Piotr Żyła (141 m), a tuż za nim plasowali się czwarty Stefan Kraft (136,5 m), piąty Jan Hoerl (141 m), szósty Halvor Egner Granerud (134,5 m) oraz siódmy Ryoyu Kobayashi (134,5 m).

Kamil Stoch dzięki próbie na 130 metr zajmował na półmetku ósmą lokatę, przed Stephanem Leyhe (134,5 m) oraz Timim Zajcem (131,5 m).

Awans do finału wywalczył jeszcze Paweł Wąsek, który z problemami wylądował na 136 metrze i po pierwszej serii był sklasyfikowany na piętnastej pozycji.

Aleksander Zniszczoł z wynikiem 118,5 metra zakończył udział w konkursie na czterdziestej szóstej pozycji. Przedostatni był Jakub Wolny (120,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16., 15., 14. i 13. belki startowej przy zmiennych warunkach wietrznych. Do finałowej serii nie zdołał awansować m.in. Michael Hayboeck (115,5 m).

W finale widzowie byli świadkami emocjonującej walki o zwycięstwo. Ostatecznie w Engelbergu triumfował Anze Lanisek, który poszybował na 142 metr. Słoweniec wyprzedził o 3,3 punktu Dawida Kubackiego. Lider Pucharu Świata zajął drugie miejsce po skoku na 140 metr. Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła (139 m), a tuż za nim uplasowali się Stefan Kraft (138 m) i Halvor Egner Granerud (141 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Andreas Wellinger (139 m) przed Janem Hoerlem (134 m). Ósmy był Kamil Stoch (135,5 m), dziewiąty Timi Zajc (133,5 m), a pierwszą dziesiątkę zamknął Ryoyu Kobayashi (134,5 m).

Paweł Wąsek po finałowej próbie na odległość 129,5 metra zakończył zawody na dwudziestym trzecim miejscu.

Seria finałowa została przeprowadzona z 15. i 14. platformy.

Dla Dawida Kubackiego to 28. podium w zawodach Pucharu Świata w karierze, piąte w obecnym sezonie, zaś pierwsze w Engelbergu. Z kolei Piotr Żyła zaliczył 21. "pudło" w pucharowych zawodach, z czego drugie tej zimy. To 243. i 244. polskie podium w zawodach tej rangi.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Dawid Kubacki (550 pkt.) przed Anze Laniskiem (516 pkt.) i Stefanem Kraftem (427 pkt.). Czwarty jest Halvor Egner Granerud (366 pkt.), a piąty Piotr Żyła (332 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (1272 pkt.), zaś na drugie miejsce awansowali Polacy (1152 pkt.), którzy wyprzedzili Norwegów (1111 pkt.).

W niedzielę drugi konkurs w Engelbergu, który będzie ostatnim starciem światowej czołówki przed 71. Turniejem Czterech Skoczni. Początek zawodów o 12:30, zaś o 11:00 rozpoczną się kwalifikacje.