PŚ w Bad Mitterndorf: Granerud wygrywa i zostaje liderem cyklu, Żyła czwarty
 dodano: 28 Stycznia 2023    (źródło: skijumping.pl)

Halvor Egner Granerud zwyciężył w sobotnim konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich na skoczni Kulm (HS235) w Bad Mitterndorf. Reprezentant Norwegii dzięki skokom na odległość 238 m oraz 231 m został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Słoweniec Domen Prevc. Czwarte miejsce zajął Piotr Żyła, a dziesiąte Dawid Kubacki. Polacy w komplecie awansowali do finału.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Halvor Egner Granerud. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni wylądował na 238 metrze i na półmetku zmagań prowadził z przewagą pięciu punktów nad Domenem Prevcem (236 m) oraz 8,4 pkt. nad Stefanem Kraftem (232,5 m). Czwarte miejsce zajmował Piotr Żyła (233,5 m), tracący 4,4 punktu do miejsca na podium. Piąty był Ziga Jelar (212,5 m), a szósty - Gregor Deschwanden (230,5 m - nowy rekord życiowy).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Jan Hoerl (212,5 m), Daniel Andre Tande (206 m) oraz Andreas Wellinger (209 m). Czołową dziesiątkę zamykał Aleksander Zniszczoł, który lotem na odległość 222,5 metra ustanowił swój nowy rekord życiowy.

Awans do finału wywalczyli również piętnasty Dawid Kubacki (194,5 m) oraz dwudziesty Kamil Stoch (186,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 10., 8. i 6. belki startowej.

W finale Halvor Egner Granerud przypieczętował pierwsze w karierze zwycięstwo w lotach po próbie na 231 metr. Norweg triumfował z przewagą 8,8 punktu nad Stefanem Kraftem (234 m), który po raz 88. w karierze zakończył konkurs PŚ w czołowej trójce. Na najniższym stopniu podium stanął Domen Prevc (224 m), który okazał się lepszy o 2,4 pkt. od czwartego Piotra Żyły (226,5 m). Na piątej pozycji zawody ukończył Jan Hoerl (223 m).

Szóste miejsce zajął Timi Zajc, który wylądował zaledwie metr bliżej od rekordu skoczni Kulm, uzyskując 243 metr. Słoweniec wyprzedził Zigę Jelara (200 m), Markusa Eisenbichlera (210 m) i Andreasa Wellingera (206 m). Awans na dziesiąte miejsce zanotował Dawid Kubacki (230,5 m).

Kamil Stoch po locie na 203 metr awansował na siedemnaste miejsce. Na dziewiętnastą pozycję spadł z kolei Aleksander Zniszczoł (165,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 11., 10. i 8. platformy.

Dzięki sobotniej wygranej, Halvor Egner Granerud (1216 pkt.) został nowym liderem Pucharu Świata. Reprezentant Norwegii wyprzedził o 26 punktów Dawida Kubackiego (1190 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek (961 pkt.), do którego zbliża się Stefan Kraft (891 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (678 pkt.), a ósmy Kamil Stoch (405 pkt.).

Zawody w Bad Mitterndorf otworzyły rywalizację w Pucharze Świata w lotach narciarskich. Liderem jest Halvor Egner Granerud (100 pkt.) przed Stefanem Kraftem (80 pkt.), Domenem Prevcem (60 pkt.) i Piotrem Żyłą (50 pkt.).

W Pucharze Narodów pewnie prowadzą Austriacy (3382 pkt.) przed Polakami (2855 pkt.) i Norwegami (2731 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Bad Mitterndorf. O 12:45 rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanych na 14:15 zawodów.