Raw Air w Lillehammer: Granerud wygrywa, Polacy poza dziesiątką
 dodano: 14 Marca 2023    (źródło: skijumping.pl)

Halvor Egner Granerud został zwycięzcą wtorkowego konkursu indywidualnego Raw Air na Lysgaardsbakken (HS140) w Lillehammer. Reprezentant Norwegii triumfował dzięki skokom na odległość 135 m i 139,5 m. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, a trzecie Manuel Fettner. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch był piętnasty. Punktowało pięciu Biało-Czerwonych.

Od początku dnia organizatorzy Raw Air w Lillehammer musieli mierzyć się z silnymi podmuchami wiatru. Zaplanowana na 15:10 seria próbna została odwołana, zaś początek konkursu został przesunięty na 16:30.

W tych okolicznościach rywalom w pierwszej serii odleciał Stefan Kraft. Austriak poszybował na odległość 138,5 metra i na półmetku rywalizacji na olimpijskiej skoczni w Lysgaardsbakken miał 8,8 punktu przewagi nad Halvorem Egnerem Granerudem (135 m) oraz 12,7 punktu nad Zigą Jelarem (132,5 m). Czwarty był Markus Eisenbichler (129 m) ex aequo z Michaelem Hayboeckiem (132 m), a szósty Timi Zajc (130 m).

Czołową dziesiątkę uzupełnili Jan Hoerl (129 m), Johann Andre Forfang (131,5 m), Ryoyu Kobayashi (128 m) oraz Karl Geiger (130 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło pięciu Polaków. Piętnaste miejsce na półmetku rywalizacji zajmował Kamil Stoch (126 m), ze stratą 11,2 punktu do podium. Na dwudziestej trzeciej pozycji sklasyfikowany został Aleksander Zniszczoł (121,5 m) przed Dawidem Kubackim (121,5 m). Dwudziesty piąty był Piotr Żyła (122 m), a dwudziesty dziewiąty Paweł Wąsek (120,5 m).

Jakub Wolny oddał skok na odległość 113,5 metra i ukończył zawody w Lillehammer na trzydziestej piątej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 5. belki startowej. Z powodu kombinezonów zdyskwalifikowani zostali Maximilian Steiner, Artti Aigro i Kristoffer Eriksen Sundal.

W finale Halvor Egner Granerud odrobił stratę do Stefana Krafta. Norweg poszybował na odległość 139,5 metra i odniósł pierwsze pucharowe zwycięstwo na ojczystej ziemi, pokonując o 2,3 punktu liderującego na półmetku Austriaka (132 m). Awans z szesnastej na trzecią pozycję zanotował Manuel Fettner (138 m), a tuż za podium zawody ukończyli Daniel Tschofenig (132 m), Karl Geiger (133,5 m) i Johann Andre Forfang (132 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Ziga Jelar (127,5 m) przed Ryoyu Kobayashim (131,5 m) i Danielem Andre Tande (136 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Timi Zajc (126,5 m).

Najlepszym z Polaków pozostał Kamil Stoch, który po skoku na 128 metr utrzymał piętnastą lokatę. Dziewiętnasty był Dawid Kubacki (133 m), dwudziesty szósty Aleksander Zniszczoł (123,5 m) przed Piotrem Żyłą (125 m), natomiast dwudziesty dziewiąty Paweł Wąsek (122 m).

Rundę finałową rozpoczęto z 6. belki startowej. Ostatnia dziesiątka zawodników oddawała próby z 7. platformy.

Stefan Kraft po raz 93. w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Tym samym Austriak został samodzielnym wiceliderem klasyfikacji wszech czasów, wyprzedzając Adama Małysza (92). Więcej podiów w swoim dorobku ma już tylko Fin Janne Ahonen (108).

Po raz drugi w tym sezonie żaden z reprezentantów Polski nie znalazł się w czołowej dziesiątce zawodów indywidualnych. Poprzednim razem taka sytuacja miała miejsce 18 lutego 2023 roku w Rasnovie, gdzie Biało-Czerwoni wystąpili w rezerwowym składzie. Nasi zawodnicy zdobyli dziś 39 punktów do klasyfikacji Pucharu Narodów, co jest ich najgorszym rezultatem tej zimy.

Po wtorkowych zawodach w Lillehammer wyłoniła się dwójka zdecydowanych liderów turnieju Raw Air. Na półmetku norweskiej imprezy prowadzi Halvor Egner Granerud (1162,2 pkt.) z przewagą 5 punktów nad Stefanem Kraftem (1157,2 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek (1103,1 pkt.), który traci już 59,1 punktu do lidera. Ósmy jest Dawid Kubacki (1087,9 pkt.), a dziesiąty Kamil Stoch (1073,3 pkt.).

Na sześć konkursów indywidualnych do zakończenia sezonu Pucharu Świata, przewaga Halvora Egnera Graneruda (1838 pkt.) nad Dawidem Kubackim (1460 pkt.) wzrosła do 378 punktów. Na trzecie miejsce awansował Stefan Kraft (1338 pkt.), który traci 122 punkty do drugiego Polaka. Czwarty jest Anze Lanisek (1289 pkt.), a piąty Piotr Żyła (835 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą niezmiennie Austriacy (5164 pkt.) przed Norwegami (4390 pkt.) i Słoweńcami (3930 pkt.). Polacy z dorobkiem 3767 punktów zajmują czwarte miejsce z przewagą 63 "oczek" na piątymi Niemcami (3704 pkt.).

Na środę w Lillehammer zaplanowano prolog do czwartkowego konkursu indywidualnego. Początek o 19:15, zaś godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.