Raw Air w Vikersund: Kraft zwycięzcą konkursu, Granerud całego turnieju
 dodano: 19 Marca 2023    (źródło: skijumping.pl)

Stefan Kraft został zwycięzcą finałowego konkursu Raw Air w lotach narciarskich rozgrywanego w Vikersund (HS240). Reprezentant Austrii wygrał dzięki skokom na odległość 246,5 m oraz 235,5 m. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, który triumfował w klasyfikacji generalnej turnieju, a trzecie Anze Lanisek. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch był ósmy. Biało-Czerwoni w komplecie zameldowali się w finale.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Halvor Egner Granerud. Zdobywca Kryształowej Kuli poszybował na 234 metr i na półmetku zmagań miał 9 punktów przewagi nad Stefanem Kraftem. Austriak podparł skok na odległość 246,5 metra. Trzeci był Domen Prevc (240,5 m) przed Anze Laniskiem (231 m) i Timim Zajcem (232 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Robert Johansson (234 m), siódme miejsce zajmował Michael Hayboeck (223,5 m), a ósme - Daniel Tschofenig z nowym rekordem życiowym (230,5 m). Dziewiąty był Kamil Stoch (222,5 m), z kolei dziesiąty Piotr Żyła (218 m).

Pozostali Polacy również wywalczyli awans do serii finałowej. Dwudziestą trzecią pozycję zajmował Aleksander Zniszczoł (205,5 m), z kolei czołową trzydziestkę zamykał Paweł Wąsek (206,5 m).

Na trzydziestym drugim miejscu konkurs ukończył Anders Fannemel (198 m), dla którego był to ostatni występ w karierze.

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 15., 14. i 13. belki startowej. Timi Zajc startował z 12., Stefan Kraft z 11., zaś Halvor Egner Granerud - z 10. platformy.

W drugiej serii Stefan Kraft zaatakował lotem na odległoś 235,5 metra i tym samym sięgnął po 29. pucharowe zwycięstwo oraz 95. podium w karierze. Austriak triumfował na Vikersundbakken z przewagą 7,6 punktu nad Halvorem Egnerem Granerudem (219 m). Na trzecie miejsce awansował Anze Lanisek (220,5 m) przed Michaelem Hayboeckiem (231 m) i Domenem Prevcem (200 m).

Szóste miejsce zajął Robert Johansson (211 m), siódmy był Timi Zajc (208 m), z kolei ósmy - najlepszy z Polaków, Kamil Stoch (227,5 m). Czołową dziesiątkę zamknęli Daniel Tschofenig (212 m) i Jan Hoerl (227,5 m), z kolei jedenasty był Gregor Deschwanden, który lotem na 231 metr poprawił rekord życiowy.

Piotr Żyła po próbie na odległość 220,5 metra zanotował spadek na piętnastą pozycję. Dwudziesty pierwszy był Aleksander Zniszczoł (220,5 m), a dwudziesty czwarty Paweł Waśek (214 m).

Runda finałowa została rozegrana z 14., 13., 12. i 11. platformy startowej.

Zawody w Vikersund zakończyły rywalizację w tegorocznym turnieju Raw Air. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Halvor Egner Granerud (2932,0 pkt.), który odebrał czek na wysokość 50 tysięcy euro. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft (2913,8 pkt. - 20 tysięcy euro), a trzecie - Anze Lanisek (2784,4 pkt. - 10 tysięcy euro). Najlepszym z grona Polaków okazał się ósmy Kamil Stoch (2627,5 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych zostało 72 skoczków.

Jeszcze przed konkursem, Halvor Egner Granerud (2058 pkt.) zapewnił sobie drugą w karierze Kryształową Kulę. Wszystko za sprawą absencji Dawida Kubackiego (1592 pkt.) z powodów osobistych. Trzecie miejsce zajmuje Stefan Kraft (1550 pkt.). Szósty jest Piotr Żyła (895 pkt.).

W Pucharze Świata w lotach tylko Halvor Egner Granerud (380 pkt.) i Stefan Kraft (320 pkt.) zachowali szansę na Małą Kryształową Kulę. Trzeci jest Timi Zajc (171 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (132 pkt.) zajmuje szóstą lokatę.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (5762 pkt.) przed Norwegami (4818 pkt.) i Słoweńcami (4319 pkt.). Polacy z dorobkiem 4096 punktów zajmują czwartą lokatę.

Przedostatni weekend sezonu Pucharu Świata rozegrany zostanie za tydzień, 25-26 marca w Lahti (HS130). W Finlandii zaplanowano sobotnią rywalizację drużynową oraz niedzielne zawody indywidualne.