PŚ w Planicy: Kraft wygrywa jednoseryjny konkurs, Żyła trzeci!
 dodano: 1 Kwietnia 2023    (źródło: skijumping.pl)

Stefan Kraft triumfował w przełożonym z piątku, jednoseryjnym konkursie indywidualnym Pucharu Świata w lotach narciarskich na Letalnicy (HS240) w słoweńskiej Planicy. Reprezentant Austrii w swojej zwycięskiej próbie poszybował na odległość 239,5 metra. Drugie miejsce zajął Słoweniec Anze Lanisek, a trzeci był Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Najdłuższy lot jednoseryjnego konkursu indywidualnego był dziełem Stefana Krafta. Austriak poszybował na odległość 239,5 metra i triumfował na Letalnicy z przewagą 5,8 punktu nad Anze Laniskiem (236 m). Trzecie miejsce wywalczył Piotr Żyła (234 m), który wyprzedził Halvora Egnera Graneruda (231 m), Jana Hoerla (236 m - nowy rekord życiowy) oraz Timiego Zajca (231,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Gregor Deschwanden (229,5 m), ósmy był Johann Andre Forfang (227,5 m), a dziewiąty Daniel Tschofenig (223,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Kamil Stoch lotem na 225 metr.

Pucharowe punkty zdobył również czternasty Aleksander Zniszczoł (222,5 m). Andrzej Stękała z wynikiem 176,5 metra zamknął konkursową stawkę.

Zawody rozegrano z 12., 11. i 10. belki startowej.

Oprócz Jana Hoerla, nowe rekordy życiowe ustanowili Rok Masle (225 m), Bendik Jakobsen Heggli (235 m) oraz Jewhen Marusiak (213,5 m - nowy rekord Ukrainy).

Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów, swój ostatni skok w karierze oddał Tilen Bartol. Słoweniec został pożegnany na dole zeskoku przez kolegów z reprezentacji.

Piotr Żyła po raz 23. w karierze, a czwarty w obecnym sezonie wywalczył podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. To również trzecie "pudło" wiślanina na Letalnicy. Łącznie to 256. polskie podium w zawodach tej rangi.

Sobotni konkurs drużynowy w Planicy rozstrzygnął losy końcowego podium Pucharu Świata za sezon 2022/2023. Kryształową Kulę już wcześniej zapewnił sobie Halvor Egner Granerud (2108 pkt.), drugie miejsce zajmie Stefan Kraft (1730 pkt.), a trzecie Anze Lanisek (1599 pkt.). Na czwartą pozycję spadł nieobecny w Słowenii Dawid Kubacki (1592 pkt.). Szósty jest Piotr Żyłą (966 pkt.).

Liderem turnieju Planica 7 pozostał Anze Lanisek (459,5 pkt.) przed Stefanem Kraftem (449,7 pkt.) i Timim Zajcem (445,0 pkt.) Siódme miejsce zajmuje Piotr Żyła (425,9 pkt.).

W Pucharze Świata w lotach przewaga Halvora Egnera Graneruda (430 pkt.) nad Stefanem Kraftem (420 pkt.) stopniała do dziesięciu punktów. Trzeci jest Anze Lanisek (234 pkt.), a piąty - Piotr Żyła (192 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (6541 pkt.) przed Norwegami (5258 pkt.) i Słoweńcami (4942 pkt.). Polacy z dorobkiem 4588 punktów zajmują czwartą pozycję.