Skoki
  Kombinacja

Skoki
PŚ w Planicy: Finał sezonu dla Zajca, Żyła czternasty, Zniszczoł z rekordem życiowym
 dodano: 2 Kwietnia 2023    (źródło: skijumping.pl)

Timi Zajc został zwycięzcą finałowego konkursu Pucharu Świata w sezonie 2022/2023 na Letalnicy (HS240) w Planicy. Reprezentant Słowenii wygrał niedzielne zawody dzięki lotom na odległość 232,5 m oraz 234 m, wyprzedzając o 0,1 punktu Anze Laniska. Trzecie miejsce zajął Stefan Kraft, który triumfował w klasyfikacji PŚ w lotach oraz Planica 7. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła był czternasty. Nowy rekord życiowy ustanowił Aleksander Zniszczoł (235,5 m).

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Anze Lanisek. Słoweniec poszybował na odległość 239,5 metra i na półmetku finałowego konkursu miał 1,6 punktu przewagi nad Domenem Prevcem (237,5 m) oraz 2,9 pkt. nad Stefanem Kraftem (238,5 m). Czwarte miejsce zajmował Naoki Nakamura, który ustanowił nowy rekord życiowy (237 m), zaś piąty był Timi Zajc (232,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Jan Hoerl (236,5 m - nowy rekord życiowy), Ziga Jelar (228,5 m), Johann Andre Forfang (228,5 m) i Michael Hayboeck (230,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Ryoyu Kobayashi z wynikiem 229,5 metra.

Najlepszym z Polaków w pierwszej rundzie okazał się Aleksander Zniszczoł, który po locie na 226 metr zajmował czternaste miejsce. Osiemnasty był Kamil Stoch (216 m) ex aequo z Piotrem Żyłą (221,5 m), natomiast dwudziesty piąty - Paweł Wąsek (216 m).

Zdobywca Kryształowej Kuli, Halvor Egner Granerud z wynikiem 215,5 metra zajmował dwudziestą trzecią pozycję.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. belki startowej. Timi Zajc oddawał swoją próbę z 10. platformy na życzenie trenera.
 Seria finałowa zakończyła się triumfem Timiego Zajca. Słoweniec z obniżonego o trzy belki rozbiegu poszybował na 234 metr i odniósł zwycięstwo z przewagą 0,1 punktu nad Anze Laniskiem (242 m). Na najnizszym stopniu podium stanął Stefan Kraft (235 m), który wyprzedził Domena Prevca (232 m), Jana Hoerla (240 m - nowy rekord życiowy) i Zigę Jelara (236,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Naoki Nakamura (222,5 m), ósmy był Ryoyu Kobayashi (239 m), dziewiąty Andreas Wellinger (240,5 m), natomiast dziesiąty Johann Andre Forfang (228,5 m).

Najlepszym Polakiem okazał się Piotr Żyła, który w finale poszybował na odległość 241,5 metra i ukończył zmagania na Letalnicy na czternastej pozycji. Piętnaste miejsce zajął Kamil Stoch (231,5 m), z kolei siedemnaste - Aleksander Zniszczoł, który ustanowił nowy rekord życiowy - 235,5 metra. Paweł Wąsek (198,5 m) został sklasyfikowany na dwudziestej ósmej pozycji.

Triumfator Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud w finale wylądował na 237 metrze i zakończył ostatnie zawody w sezonie na trzynastej pozycji.

Oprócz Hoerla i Zniszczoła, rekordy życiowe w drugiej serii ustanowił Daniel Tschofenig (236,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 12. i 11. platformy. Timi Zajc oddawał swoją zwycięską próbę na życzenie trenera z 9. belki.

Po raz drugi w karierze po Kryształową Kulę sięgnął Halvor Egner Granerud (2128 pkt.). Norweg zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z przewagą 338 punktów nad drugim Stefanem Kraftem (1790 pkt.). Trzecie miejsce zajął Anze Lanisek (1679 pkt.), który na końcowe podium wszedł z tekturową podobizną czwartego Dawida Kubackiego (1592 pkt.). Szósty był Piotr Żyła (984 pkt.), a czternasty Kamil Stoch (608 pkt.). Sklasyfikowanych zostało 87 zawodników, w tym dziesięciu reprezentantów Polski.

Trzecią w karierze Małą Kryształową Kulę za loty narciarskie wywalczył Stefan Kraft (480 pkt.). Austriak w finałowym konkursie wyprzedził Halvora Egnera Graneruda (450 pkt.). Trzecie miejsce wywalczył Anze Lanisek (314 pkt.). Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła (210 pkt.). Punkty zdobyło 52 zawodników, w tym pięciu Polaków.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Planica 7 został Stefan Kraft (1366,8 pkt.). Austriak wyprzedził o 14,5 punktu Anze Laniska (1352,3 pkt.) oraz o 17,9 pkt. Timiego Zajca (1348,9 pkt.). Siódme miejsce zajął Piotr Żyła (1263,6 pkt.), jedenasty był Kamil Stoch (1215,9 pkt.), zaś piętnasty Aleksander Zniszczoł (1189,9 pkt.).

Puchar Narodów do góry wznieśli Austriacy, którzy w trakcie całego sezonu zgromadzili 7093 punkty. Drugie miejsce zajęli Norwegowie (5631 pkt.), trzecie Słoweńcy (5573 pkt.), a czwarte Polacy (4889 pkt.). Sklasyfikowanych zostało osiemnaście reprezentacji narodowych.