LGP w Klingenthal: Fettner wygrywa, Kubacki drugi, Zografski triumfatorem cyklu!
 dodano: 7 Października 2023    (źródło: skijumping.pl)

Manuel Fettner został zwycięzcą finałowego konkursu indywidualnego Letniego Grand Prix 2023, rozgrywanego na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentant Austrii oddał skoki na odległość 134,5 m oraz 138,5 m. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki, a trzecie Austriak Daniel Tschofenig. W finale wystąpił również Piotr Żyła. Triumfatorem klasyfikacji generalnej cyklu został Bułgar Władimir Zografski.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Dawid Kubacki. Reprezentant Polski poszybował na odległość 138,5 metra i na półmetku wyprzedzał o 0,4 punktu Manuela Fettnera (134,5 m). Trzeci był Daniel Tschofenig (136,5 m), czwarty Marius Lindvik (136,5 m), piąty Ryoyu Kobayashi (135,5 m), a szósty Halvor Egner Granerud (135 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Gregor Deschwanden (133 m) oraz Martin Hamann (129 m) ex aequo ze Stefanem Kraftem (130,5 m). Czołową dziesiątkę skompletował Daniel Andre Tande (135 m).

Awans do finału wywalczył również Piotr Żyła, który po skoku na 124 metr zajmował szesnastą lokatę.

Już na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończyli czterdziesty trzeci Aleksander Zniszczoł (114 m) i ostatni, pięćdziesiąty pierwszy Kacper Juroszek (110 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17. i 16. belki startowej.

W finale udanie zaatakował Manuel Fettner, który poszybował na odległość 138,5 metra i po raz drugi w karierze triumfował w zawodach Letniego Grand Prix. Lider na półmetku, Dawid Kubacki (136,5 m) ostatecznie był drugi, ze stratą 3,7 punktu do Austriaka. Na najniższym stopniu podium stanął Daniel Tschofenig (131,5 m), który wywalczył Halvora Egnera Graneruda (132 m), Ryoyu Kobayashiego (130,5 m) i Martina Hamanna (133,5 m).

Na siódmej pozycji zawody zakończył Gregor Deschwanden (135,5 m). Ósmy był Andreas Wellinger (137,5 m), dziewiąty Stefan Kraft (130 m), dziesiąty Marius Lindvik (129 m), natomiast jedenasty - triumfator Letniego Grand Prix 2023, Władimir Zografski (133 m).

Piotr Żyła w drugiej próbie uzyskał odległość 132 metrów i został sklasyfikowany na siedemnastym miejscu.

Serię finałową przeprowadzono z 19. platformy.

Dawid Kubacki po raz 24. w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Letniego Grand Prix. Pod tym względem lepsi od niego są tylko Adam Małysz (28), Kamil Stoch (27), Thomas Morgenstern (26) i Gregor Schlierenzauer (26). To 118. podium w historii startów reprezentacji Polski w zawodach tej rangi.

Po raz pierwszy w historii reprezentant Bułgarii został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Władimir Zografski (604 pkt.) okazał się lepszy o 22 punkty od Gregora Deschwandena (582 pkt.). Skład podium uzupełnił Ren Nikaido (315 pkt.). Czwarty był Piotr Żyła (220 pkt.), piąty Dawid Kubacki (198 pkt.), a siódmy Aleksander Zniszczoł (181 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych zostało 87 zawodników, w tym jedenastu reprezentantów Polski.

W Letnim Pucharze Narodów pewni zwycięstwa są Austriacy (1148 pkt.), którzy wyprzedzają z ponad 200-punktową przewagą drugich Polaków (927 pkt.). Na trzecim miejscu są Szwajcarzy (862 pkt.).

Na niedzielę w Klingenthal zaplanowano konkurs drużyn mieszanych z udziałem 10 reprezentacji. Polska wystąpi w składzie: Natalia Słowik, Paweł Wąsek, Nicole Konderla i Aleksander Zniszczoł. Początek zawodów o 16:00. Natomiast o 14:45 rozpocznie się seria próbna.