Kombinacja

Skoki
LGP w Klingenthal: Niemcy triumfują w mikście, Polska poza finałem
 dodano: 8 Października 2023    (źródło: skijumping.pl)

Reprezentacja Niemiec w składzie Selina Freitag, Martin Hamann, Katharina Schmid i Andreas Wellinger wygrała konkurs drużyn mieszanych w Klingenthal, kończący tegoroczną edycję Letniego Grand Prix. Drugie miejsce zajęła Japonia, natomiast trzecia lokata przypadła Austrii. Polska nie awansowała do finału, kończąc udział w zawodach na dziewiątym miejscu.

Pierwsza seria konkursowa należała do reprezentacji Niemiec. Selina Freitag (110 m), Martin Hamann (138 m), Katharina Schmid (127 m) i Andreas Wellinger (132,5 m) zgromadzili łącznie 462,1 punktu i prowadzili na półmetku rywalizacji.

Na drugiej pozycji sklasyfikowana była reprezentacja Austrii. Marita Kramer (118,5 m), Daniel Tschofenig (137,5 m), Jacqueline Seifriedsberger (118,5 m) i Manuel Fettner (127,5 m) tracili do liderów 17,4 punktu.

Trzecie miejsce po pierwszej rundzie zajmowały wspólnie reprezentacje Słowenii i Japonii. Piąta Norwegia traciła 21,4 punktu do podium. Szósta była Finlandia, siódma Szwajcaria, a ósme Włochy.

Reprezentacja Polski nie zdołała wywalczyć awansu do serii finałowej. Biało-Czerwoni rozpoczęli rywalizację od dziesiątego miejsca po skoku Natalii Słowik (98 m). Skok Pawła Wąska (132,5 m) pozwolił wyprzedzić Rumunię, zaś dziewiątą lokatę do końca zawodów utrzymali Anna Twardosz (104 m) i Aleksander Zniszczoł (124 m). Podopiecznym Haralda Rodlauera i Thomasa Thurnbichera do awansu zabrakło 12,8 punktu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 25. (panie) oraz 14. i 13. (panowie) belki.

W rundzie finałowej Niemcy nie dali sobie nawet na chwilę wypuścić prowadzenia z rąk. Drużyna gospodarzy liderowała po próbach Seliny Freitag (120,5 m), Martina Hamanna (136,5 m), Kathariny Schmid (129 m) i Andreasa Wellingera (133 m) i tym samym wygrała z ponad 40-punktową przewagą przed własną publicznością.

W walce o drugą pozycję skuteczniejsza okazała się reprezentacja Japonii. Sara Takanashi (123 m), Ren Nikaido (129,5 m), Yuki Ito (126 m) i Ryoyu Kobayashi (130 m) okazali się lepsi o 8,9 punktu od austriackiej czwórki - Marity Kramer (120 m), Daniela Tschofeniga (137 m), Jacqueline Seifriedsberger (116 m) i Manuela Fettnera (128,5 m).

Tuż za podium zawody zakończyła ekipa Słowenii. Piąte miejsce zajęła Norwegia, która do samego końca walczyła o tę lokatę z szóstą Finlandią. Siódma była Szwajcaria, a ósme Włochy.

Rundę finałową przeprowadzono z 28. (panie) oraz 19., 18. i 16. (panowie) platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Daniel Tschofenig (137,5 m i 137 m) przed Martinem Hamannem (138 m i 136,5 m). Trzecie miejsce zajęli ex aequo Andreas Wellinger (132,5 m i 133 m) oraz Halvor Egner Graneurd (127,5 m i 137,5 m).

Wśród pań najwyższą notę punktową uzyskała Katharina Schmid (127 m i 129 m). Druga była Jenny Rautionaho (128 m i 125 m), a trzecia Nika Kriznar (123 m i 128 m).

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Narodów mężczyzn triumfowali Austriacy (1298 pkt.), a na drugie miejsce awansowali Niemcy (1038 pkt.), spychając na trzecią lokatę Polaków (927 pkt.). Sklasyfikowanych zostało osiemnaście reprezentacji.

U kobiet triumf w Letnim Pucharze Narodów odniosły Słowenki (1667 pkt.) przed Japonkami (1319 pkt.) i Niemkami (786 pkt.). Polki z dorobkiem 107 punktów zajęły dwunastą lokatę. Łącznie sklasyfikowanych zostało 16 zespołów.

Inauguracja Pucharu Świata mężczyzn 2023/2024 odbędzie się za siedem tygodni, 25-26 listopada na Rukatunturi (HS142) w Ruce. Panie rozpoczną swój cykl tydzień później, 2-3 grudnia na olimpijskim kompleksie skoczni Lysgaardsbakken (HS98 i HS140) w Lillehammer.