PŚ w Ruce: Kraft wygrywa inauguracyjny konkurs, Kubacki jedynym Polakiem w finale
 dodano: 25 Listopada 2023    (źródło: skijumping.pl)

Stefan Kraft pierwszym liderem Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. Reprezentant Austrii zwyciężył w inauguracyjnych zawodach na Rukatunturi (HS142) w Ruce po skokach na odległość 144 m oraz 143 m. Drugie miejsce zajął Pius Paschke, który po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium. Trzeci był Stephan Leyhe. W finale wystąpił tylko jeden Polak - Dawid Kubacki został sklasyfikowany na dwudziestej pierwszej pozycji.

W pierwszej serii najdalej poszybował Stefan Kraft. Trzykrotny mistrz świata wylądował na 144 metrze i na półmetku zmagań w Ruce wyprzedzał niemiecki kwartet - Andreasa Wellingera (142 m i 3,7 pkt. straty do lidera), Martina Hamanna (139,5 m), Piusa Paschke (142 m) i Philippa Raimunda (141 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Daniel Tschofenig (136 m), siódme miejsce zajmował Ryoyu Kobayashi (138,5 m), ósmy był Stephan Leyhe (137 m), a dziewiąty Kasperi Valto (137,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Michael Hayboeck (135 m). Drugą otwierali ex aequo bohaterowie poprzedniej zimy - Halvor Egner Granerud (135,5 m) i Anze Lanisek (136 m).

Do serii finałowej awansował tylko jeden reprezentant Polski. Dawid Kubacki po skoku na 130 metr zajmował dwudziestą trzecią lokatę.

Na czele czwartej dziesiątki zawodów rywalizację zakończyli Piotr Żyła (126,5 m) i Aleksander Zniszczoł (125 m). Trzydziesty czwarty był Paweł Wąsek (118,5 m), zaś czterdziesty trzeci Kamil Stoch (113,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 13. belki startowej.

W finale Stefan Kraft przypieczętował zwycięstwo lotem na 143 metr. Austriak triumfował w Ruce z przewagą 10,6 punktu nad Piusem Paschke (142,5 m), który po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata. Trzecie miejsce ostatecznie zajął Stephan Leyhe (143,5 m) przed Andreasem Wellingerem (136 m). Piąte miejsce wywalczył Daniel Tschofenig (140,5 m), a szósty był Ryoyu Kobayashi (141,5 m).

Skład pierwszej dziesiątki konkursowej uzupełnili Philipp Raimund (140 m), Timi Zajc (143,5 m), Michael Hayboeck (139,5 m) i Jan Hoerl (143,5 m).

Anze Lanisek w finale uzyskał 132,5 metra i zakończył konkurs na piętnastej pozycji. Lokatę niżej sklasyfikowany został Halvor Egner Granerud (131 m).

Jedyny Polak w finałowej stawce, Dawid Kubacki wylądował na 133 metrze i awansował na dwudzieste pierwsze miejsce.

Rundę finałową przeprowadzono z 13. i 12. platformy. Władimir Zografski został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.

Polscy skoczkowie wywalczyli dziś dziesięć punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To najsłabszy wynik naszej reprezentacji w zawodach inauguracyjnych od 11 lat. Wówczas na otwarcie sezonu 2012/13 w Lillehammer Biało-Czerwoni zgromadzili 7 "oczek" za sprawą Macieja Kota i Kamila Stocha.

Stefan Kraft po raz 31. w karierze triumfował w zawodach Pucharu Świata. Reprezentant Austrii zajmuje od teraz samodzielnie 7. miejsce w tabeli wszech czasów, wyprzedzając Ryoyu Kobayashiego. 30-latek wywalczył również 99 podium i do liderującego w tej klasyfikacji Janne Ahonena traci już tylko 9 miejsc w czołowej trójce pucharowych konkursów.

Dzięki wygranej, Stefan Kraft (100 pkt.) został pierwszym liderem Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. Austriak wyprzedza Niemców - Piusa Paschke (80 pkt.) i Stephana Leyhe (60 pkt.). Dwudziesty pierwszy jest Dawid Kubacki (10 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prowadzą Niemcy (272 pkt.) przed Austriakami (218 pkt.) i Słoweńcami (84 pkt.). Polacy z dorobkiem 10 punktów zajmują ósmą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano ostatni dzień rywalizacji w ramach inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata. O 14:50 czasu polskiego rozpoczną się kwalifikacje, zaś o 16:15 - konkurs indywidualny.