Piątkowe kwalifikacje na Vogtland Arenie były popisem w wykonaniu Ryoyu Kobayashiego. Japończyk poszybował zaledwie metr bliżej od rekordu skoczni, zaliczając 145,5 metra. Tym samym dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli triumfował z przewagą 3,5 punktu nad Stefanem Kraftem (138 m). Trzeci był Johann Andre Forfang (145 m), czwarty Timi Zajc (138 m), a piąty - najlepszy z Polaków - Dawid Kubacki (137,5 m).
Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Peter Prevc (137 m), Andreas Wellinger (132,5 m), Michael Hayboeck (135 m) i Manuel Fettner (133 m). Czołową dziesiątkę zamknął Karl Geiger skokiem na 130 metr.
Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do sobotnich zawodów. Czternaste miejsce zajął Piotr Żyła (129 m), dwudziesty szósty był Paweł Wąsek (122,5 m), trzydziesty pierwszy Andrzej Stękała (121 m), natomiast trzydziesty siódmy Maciej Kot (117 m).
Kwalifikacje rozegrano z 11. i 10. belki startowej.
Początek sobotniego konkursu w Klingenthal zaplanowano na 16:00. Z kolei o 14:45 rozpocznie się seria próbna.
Wyniki kwalifikacji PŚ w Klingenthal (HS140); 08.12.2023
Lp Nr imię i nazwisko kraj odl. belka km/h komp. styl NOTA
1 Q 52 KOBAYASHI Ryoyu JPN 145.5 11 88.8 -14.5 55.5 137.9
2 Q 59 KRAFT Stefan AUT 138.0 10 89.1 -9.5 57.0 134.4
3 Q 37 FORFANG Johann Andre NOR 145.0 11 88.9 -15.6 53.5 133.9
4 Q 49 ZAJC Timi SLO 138.0 11 88.6 -14.4 56.0 125.0
5 Q 36 KUBACKI Dawid POL 137.5 11 89.3 -15.3 55.5 122.7
6 Q 50 PREVC Peter SLO 137.0 11 89.2 -16.6 54.0 119.0
7 Q 58 WELLINGER Andreas GER 132.5 10 89.4 -12.9 54.0 118.1
8 Q 51 HAYBOECK Michael AUT 135.0 11 89.1 -15.1 54.0 116.9
9 Q 46 FETTNER Manuel AUT 133.0 11 88.5 -10.8 53.0 116.6
10 Q 53 GEIGER Karl GER 130.0 10 89.0 -12.2 54.0 114.3
11 Q 45 LINDVIK Marius NOR 130.0 11 89.1 -9.1 54.0 113.9
12 Q 57 PASCHKE Pius GER 129.0 10 88.9 -10.8 53.5 113.4
13 Q 29 KOBAYASHI Junshiro JPN 131.5 11 88.9 -14.5 54.0 111.2
14 Q 35 ZYLA Piotr POL 129.0 11 89.1 -11.1 53.5 109.6
15 Q 33 HUBER Daniel AUT 129.5 11 89.0 -12.9 54.0 109.2
16 Q 32 KYTOSAHO Niko FIN 129.0 11 88.9 -14.7 54.0 106.5
17 Q 30 AMMANN Simon SUI 127.0 11 89.4 -8.7 51.5 106.4
18 Q 54 LEYHE Stephan GER 126.5 10 89.0 -12.5 52.5 106.2
19 Q 24 NIKAIDO Ren JPN 128.0 11 88.9 -11.3 50.5 104.6
20 Q 3 KOS Lovro SLO 127.0 11 89.0 -10.0 50.0 103.6
21 Q 22 CAMPREGHER Andrea ITA 127.5 11 89.1 -13.1 51.5 102.9
22 Q 42 ZOGRAFSKI Vladimir BUL 126.0 11 88.4 -11.2 51.0 101.6
23 Q 39 SUNDAL Kristoffer Eriksen NOR 124.0 11 88.9 -8.9 51.0 100.3
24 Q 18 NOUSIAINEN Eetu FIN 123.5 11 89.5 -8.3 50.5 99.5
25 Q 48 LANISEK Anze SLO 124.0 11 88.9 -12.0 52.5 98.7
26 Q 28 WASEK Pawel POL 122.5 11 89.2 -7.9 51.0 98.6
27 Q 44 GRANERUD Halvor Egner NOR 122.0 11 88.9 -7.2 51.0 98.4
28 Q 38 PREVC Domen SLO 123.5 11 88.8 -12.7 52.5 97.1
29 Q 26 BELSHAW Erik USA 122.0 11 88.6 -10.7 51.5 95.4
30 Q 40 HAMANN Martin GER 120.5 11 89.1 -8.1 51.0 94.8
31 Q 5 STEKALA Andrzej POL 121.0 11 89.1 -8.3 50.0 94.5
32 Q 56 HOERL Jan AUT 118.0 10 88.5 -7.3 50.5 94.1
33 Q 21 INSAM Alex ITA 120.0 11 89.1 -10.7 51.0 91.3
34 Q 25 AIGRO Artti EST 118.0 11 88.5 -6.8 50.0 90.6
35 Q 19 IMHOF Remo SUI 118.0 11 89.2 -8.5 51.0 89.9
36 Q 41 AALTO Antti FIN 119.0 11 89.3 -10.6 51.0 89.6
37 Q 16 KOT Maciej POL 117.0 11 89.1 -6.5 49.5 88.6
38 Q 34 TANDE Daniel Andre NOR 119.5 11 89.2 -12.6 51.0 88.5
39 Q 31 PEIER Killian SUI 119.0 11 89.4 -13.2 52.0 88.0
40 Q 15 KALINICHENKO Vitaliy UKR 116.5 11 89.0 -8.4 49.5 85.8
41 Q 43 DESCHWANDEN Gregor SUI 113.5 11 89.5 -4.3 49.0 84.0
42 Q 20 BRESADOLA Giovanni ITA 117.0 11 89.1 -10.9 49.0 83.7
43 Q 27 VALTO Kasperi FIN 111.5 11 88.7 -4.6 48.5 79.6
44 Q 4 KOUDELKA Roman CZE 115.5 11 88.6 -13.2 49.5 79.2
45 Q 10 VILLUMSTAD Fredrik NOR 111.5 11 88.9 -8.7 49.0 76.0
46 Q 55 TSCHOFENIG Daniel AUT 108.0 10 88.4 -6.0 48.0 74.9
47 Q 11 MARUSIAK Yevhen UKR 112.5 11 88.2 -9.5 46.5 74.5
48 Q 7 NAITO Tomofumi JPN 112.0 11 89.2 -9.5 46.5 73.6
49 Q 8 NAZARENKO Svyatoslav KAZ 112.0 11 88.3 -8.6 44.5 72.5
50 Q 17 FRANTZ Tate USA 107.5 11 88.7 -6.3 48.0 70.2
51 9 IPCIOGLU Fatih Arda TUR 110.0 11 88.7 -8.1 45.0 69.9
52 23 URLAUB Andrew USA 110.5 11 89.0 -13.9 48.5 68.5
53 1 CECON Francesco ITA 109.5 11 88.4 -13.7 48.0 66.4
54 13 CACINA Daniel Andrei ROU 100.0 11 88.5 -5.4 46.0 55.6
55 2 MIZERNYKH Ilya KAZ 98.5 11 88.8 -13.5 45.0 43.8
56 14 VASSILYEV Danil KAZ 89.0 11 88.4 1.5 41.0 37.7
57 12 NAKAMURA Naoki JPN 103.5 11 89.1 -6.4 20.0 34.9
58 6 SPULBER Mihnea Alexandru ROU 84.5 11 89.1 -9.7 45.0 22.4
47 RAIMUND Philipp GER DNS