PŚ w Engelbergu: Pierwszy w karierze triumf Piusa Paschke
 dodano: 16 Grudnia 2023    (źródło: skijumping.pl)

W wieku 33 lat, 6 miesięcy i 27 dni, Pius Paschke odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata podczas sobotniej rywalizacji na Gross-Titlis-Schanze (HS140) w Engelbergu. Niemiec został tym samym najstarszym w historii zawodnikiem w momencie premierowej wygranej w cyklu. Triumfator poszybował dwukrotnie na odległość 135 metrów. Drugi był Marius Lindvik, a trzeci Stefan Kraft. W finale wystąpiło dwóch Polaków. Kamil Stoch i Piotr Żyła otworzyli trzecią dziesiątkę tabeli wyników.

Po pierwszej serii prowadził Andreas Wellinger. Mistrz olimpijski z Pjongczangu poszybował na 133. metr i na półmetku wyprzedzał o 1,1 punktu Michaela Hayboecka (134,5 m). Trzecie miejsce zajmował Marius Lindvik (138 m), czwarty był Stefan Kraft (131 m), piąty Kristoffer Eriksen Sundal (139 m), a szósty Pius Paschke (135 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Anze Lanisek (131,5 m). Ósmy był Halvor Egner Granerud (135 m), dziewiąty Timi Zajc (136 m), z kolei dziesiąty Johann Andre Forfang (138 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło dwóch Polaków. Dwudzieste miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (127 m). Dwudziesty siódmy był z kolei Piotr Żyła (133 m).

Dawid Kubacki z wynikiem 128 metrów ukończył konkurs na trzydziestej trzeciej pozycji. Trzy lokaty niżej sklasyfikowany został Paweł Wąsek (120,5 m).

Pierwszą serię rozegrano z 18., 17. i 16. belki startowej. Zdyskwalifikowani zostali Austriak Daniel Tschofenig, Niemiec Philipp Raimund, Słoweniec Lovro Kos oraz Fin Niko Kytosaho.

Runda finałowa przyniosła zaskakujące rozstrzygnięcia. Szósty na półmetku Pius Paschke ponownie poszybował na 135 metr. Z uwagi na zmieniające się warunki wietrzne na skoczni, ta odległość wystarczyła 33-letniemu Niemcowi, aby wskoczyć na najwyższy stopień podium i odnieść pierwsze w karierze zwycięstwo w zawdodach Pucharu Świata. Drugie miejsce, ze stratą 1,7 punktu do triumfatora, zajął Marius Lindvik (135,5 m). Trzeci był natomiast Stefan Kraft (132,5 m), który wyprzedził Halvora Egnera Graneruda (132 m), Anze Laniska (131,5 m) i autora najdłuższej próby w konkursie, Johanna Andre Forfanga (143,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Kristoffer Eriksen Sundal (127,5 m), ósmy był Gregor Deschwanden (140 m), a dziewiąty Timi Zajc (133 m). Czołową dziesiątkę zamknął Michael Hayboeck (128 m).

Lider na półmetku, Andreas Wellinger w finałowej próbie uzyskał odległość 121,5 metra i tym samym zanotował spadek na dwunastą pozycję.

Dwudzieste pierwsze miejsce zajął Kamil Stoch (132,5 m). Lokatę niżej sklasyfikowany został Piotr Żyła (133 m).

Finał przeprowadzono z 17. i 15. platformy.