TCS w Oberstdorfie: Pierwszy w sezonie triumf Wellingera, trzech Polaków z punktami
 dodano: 29 Grudnia 2023    (źródło: skijumping.pl)

Andreas Wellinger zwyciężył w inauguracyjnym konkursie 72. Turnieju Czterech Skoczni na Schattenbergschanze (HS137) w Oberstdorfie i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej tej imprezy. Reprezentant Niemiec triumfował po skokach na odległość 139,5 m oraz 128 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Stefan Kraft. Na siedemnastej pozycji sklasyfikowany został Kamil Stoch. Awans do serii finałowej wywalczyło trzech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej rywalom odleciał Andreas Wellinger. Niemiec wprawił zachwyt 25 tysięcy kibiców, zgromadzonych na trybunach skoczni w Oberstdorfie, lotem na odległość 139,5 metra. Mistrz olimpijski z Pjongczangu wyprzedzał o 4,8 punktu Ryoyu Kobayashiego (134,5 m) oraz o 5,6 pkt. Stefana Krafta (132,5 m). Czwarty był Karl Geiger (133,5 m), piąty Michael Hayboeck (131,5 m), a szósty Marius Lindvik (132 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Manuel Fettner (124,5 m), Jan Hoerl (123,5 m) i Pius Paschke (127 m). Czołową dziesiątkę zamykał Philipp Raimund (128,5 m).

Najlepszym z Polaków po pierwszej serii jest Kamil Stoch z wynikiem 120 metrów. Trzykrotny mistrz olimpijski przegrał pojedynek z Lovro Kosem (123,5 m), ale awansował do finału jako "lucky loser" i plasował się na dwudziestej czwartej pozycji.

Do drugiej serii dostali się również dwudziesty ósmy Dawid Kubacki (112 m) i dwudziesty dziewiąty Piotr Żyła (113 m). Biało-Czerwoni awansowali do finału tylko dzięki zwycięstwom w pojedynkach KO.

Na trzydziestej piątej pozycji zawody zakończył Paweł Wąsek (118 m). Trzydziesty siódmy był Aleksander Zniszczoł (114,5 m), z kolei czterdziesty siódmy Maciej Kot (105 m).

Największą niespodzianką pierwszej rundy był brak awansu do finału w wykonaniu Halvora Egnera Graneruda. Norweg po skoku na odległość 105,5 metra stracił definitywnie szanse na drugi z rzędu triumf w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni.

Obok Kamila Stocha, awans do finału w gronie "szczęśliwych przegranych" wywalczyli czternasty Timi Zajc, osiemnasty Junshiro Kobayashi, dwudziesty drugi Daniel Andre Tande oraz dwudziesty szósty Daniel Tschofenig.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 19., 18. i 17. belki startowej. Za nieregulaminowy kombinezon zdyskwalifikowany został Włoch Francesco Cecon.

W finale Andreas Wellinger wylądował na 128 metrze, ale przewaga z pierwszej serii pozwoliła mu triumfować na ORLEN Arenie. Niemiec okazał się lepszy o 3 punkty od Ryoyu Kobayashiego (129 m). Trzecie miejsce zajął Stefan Kraft (125 m), który po raz 106. w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata.

Awans z trzynastej na czwartą pozycję zanotował Lovro Kos (139,5 m), który wyprzedził Mariusa Lindvika (127 m), Philippa Raimunda (135 m) oraz Karla Geigera (122,5 m). Ósmy był Jan Hoerl (127,5 m), dziewiąty Peter Prevc (138 m), a czołową dziesiątkę zamknął Michael Hayboeck (129 m).

Kamil Stoch w drugiej próbie poszybował na 133 metr i zanotował awans na siedemnastą pozycję - najlepszą w sezonie. Dwudziesty siódmy był Dawid Kubacki (130 m), natomiast dwudziesty ósmy Piotr Żyła (132,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 19. i 18. platformy startowej.