PŚ w Lake Placid: Premierowy triumf Kosa, Zniszczoł szósty, wpadka Krafta
 dodano: 10 Lutego 2024    (źródło: skijumping.pl)

Lovro Kos po raz pierwszy w karierze triumfował w zawodach Pucharu Świata! Słoweniec zwyciężył na olimpijskiej skoczni w Lake Placid (HS128) po skokach na odległość 123,5 m i 125 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Marius Lindvik. Szósty był Aleksander Zniszczoł, który awansował o szesnaście lokat. W finale wystąpiło trzech Polaków.

Po pierwszej serii liderem był Stefan Kraft. Austriak poszybował na odległość 127,5 metra i na półmetku rywalizacji miał 3,5 punktu przewagi nad Clemensem Aignerem (127 m). Trzecie miejsce zajmował Ryoyu Kobayashi (125,5 m) przed Michaelem Hayboeckiem (125 m), Gregorem Deschwandenem (129,5 m) i Lovro Kosem (123,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Ren Nikaido (130,5 m), ósmy był Johann Andre Forfang (127,5 m), dziewiąty Andreas Wellinger (121 m), a dziesiąty Kristoffer Eriksen Sundal (127 m).

Awans do finału wywalczyło trzech reprezentantów Polski. Dziewiętnaste miejsce po pierwszej serii zajmował Dawid Kubacki (121 m), dwudziesty był Piotr Żyła (123 m), natomiast dwudziesty drugi Aleksander Zniszczoł (116 m).

Paweł Wąsek w swojej próbie uzyskał 110,5 metra i zakończył konkurs na trzydziestej czwartej pozycji. Czterdzieste pierwsze miejsce zajął Kamil Stoch (108 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 30., 29. i 28. belki startowej.

W finale udanie zaatakował Lovro Kos. Szósty na półmetku zwycięzca kwalifikacji poszybował na 125 metr i odniósł swoją pierwszą wygraną w zawodach Pucharu Świata w karierze. Słoweniec wyprzedził o 0,8 punktu Ryoyu Kobayashiego (122 m). Na najniższym stopniu podium stanął Marius Lindvik (133 m), który awansował z dwunastej pozycji. Czwarty był Michael Hayboeck (123,5 m), a piąty Daniel Huber (129 m).

Aleksander Zniszczoł w drugiej próbie poszybował na 129 metr i zanotował awans o szesnaście pozycji. Tym samym reprezentant Polski powtórzył swój najlepszy wynik w karierze, zajmując szóstą lokatę. Siódmy był Andreas Wellinger (121,5 m), ósmy Giovanni Bresadola (129 m), dziewiąty Gregor Deschwanden (120,5 m), a dziesiąty Johann Andre Forfang (119,5 m).

Na siedemnastej pozycji konkurs ukończył Dawid Kubacki (125 m). Dwudziesty pierwszy był Piotr Żyła (118,5 m).

Lider na półmetku, Stefan Kraft w drugiej próbie wylądował na 104 metrze i zanotował spadek na dwudziestą czwartą lokatę.

Rundę finałową przeprowadzono z 28. platformy.

W Pucharze Świata prowadzi niezmiennie Stefan Kraft (1136 pkt.) przed Andreasem Wellingerem (987 pkt.) i Ryoyu Kobayashim (976 pkt.). Dwudzieste drugie miejsce zajmuje najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (171 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (3928 pkt.) przed Niemcami (3162 pkt.) i Słoweńcami (2321 pkt.). Polacy z dorobkiem 800 punktów zajmują szóstą lokatę.

O 23:00 czasu polskiego rozpocznie się konkurs duetów z udziałem 11 zespołów. Polacy wystąpią w składzie: Dawid Kubacki i Aleksander Zniszczoł.