PŚ w Lake Placid: Zwycięstwo Krafta, Żyła czwarty
 dodano: 11 Lutego 2024    (źródło: skijumping.pl)

Stefan Kraft został zwycięzcą niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na olimpijskiej skoczni w Lake Placid (HS128). Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 130,5 m oraz 126 m. Drugie miejsce zajęli ex aequou Lovro Kos i Philipp Raimund. Czwarty był Piotr Żyła, a dziewiąty Aleksander Zniszczoł. Awans do finału wywalczyło czterech Polaków.

Po pierwszej serii liderem był Stefan Kraft. Austriak poszybował na odległość 130,5 metra i wyprzedzał o 3,1 punktu Lovro Kosa (130 m). Trzecie miejsce zajmował Piotr Żyła (125 m), a tuż za Polakiem znajdowali się Philipp Raimund (127 m), Ryoyu Kobayashi (128 m) i Marius Lindvik (128 m).

*

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Ren Nikaido (124,5 m), ósme miejsce zajmował Michael Hayboeck (125,5 m), a dziewiąty był drugi z Polaków, Aleksander Zniszczoł (124,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Kristoffer Eriksen Sundal (123 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Biało-Czerwonych. Dwudzieste drugie miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (117,5 m), z kolei dwudziesty szósty był Dawid Kubacki (114,5 m).

Paweł Wąsek wylądował na 86 metrze i zajął ostatnie, pięćdziesiąte miejsce.

W serii finałowej zabraknie Simona Ammanna, który zaliczył dziś jubileuszowy, 500. występ w zawodach indywidualnych. Z tej okazji tuż po jego próbie odbyłą się mała uroczystość z udziałem dyrektora cyklu, Sandro Pertile.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 26. belki startowej.

W finale Stefan Kraft wylądował na 126 metrze, czym przypieczętował 38. pucharowe zwycięstwo w swojej karierze. Austriak wyprzedził o 3,2 punktu Philippa Raimunda (135 m) i Lovro Kosa (127,5 m), którzy ex aequo zajęli drugą lokatę. Tuż za podium rywalizację zakończył Piotr Żyła (123 m), a tuż za Polakiem znaleźli się Ryoyu Kobayashi (127,5 m) i Andreas Wellinger (129,5 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończył Marius Lindvik (124 m), ósmy był Ren Nikaido (125 m), a dziewiąty Aleksander Zniszczoł (123 m) wspólnie z Kristofferem Eriksenem Sundalem (126,5 m).

Kamil Stoch w drugiej próbie uzyskał 116,5 metra i zajął dwudziestą czwartą lokatę. Identyczną odległość zaliczył dwudziesty dziewiąty Dawid Kubacki.

Rundę finałową przeprowadzono z 26. i 25. platformy.

Dzięki wygranej w Lake Placid, Stefan Kraft (1236 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Austriak wyprzedza Andreasa Wellingera (1027 pkt.) i Ryoyu Kobayashiego (1021 pkt.). Dwudziesty drugi jest najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (200 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (4288 pkt.) przed Niemcami (3466 pkt.) i Słoweńcami (2513 pkt.). Polacy z dorobkiem 948 punktów zajmują szóstą lokatę.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za tydzień, 17-18 lutego na olimpijskiej skoczni Okurayama (HS137) w Sapporo.