PŚ w Sapporo: 39. zwycięstwo Krafta, Kubacki ósmy
 dodano: 17 Lutego 2024    (źródło: skijumping.pl)

Stefan Kraft dogonił Adama Małysza i Kamila Stocha. Reprezentant Austrii odniósł 39. w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, triumfując w sobotnim konkursie w Sapporo (HS137) po skokach na odległość 129 m i 139 m. Drugi był Ryoyu Kobayashi, a trzeci Andreas Wellinger. Ósme miejsce zajął Dawid Kubacki. W finale wystąpiło trzech Polaków. Historyczny pucharowy punkt wywalczył 51-letni Noriaki Kasai.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Ryoyu Kobayashi. Mistrz olimpijski z Pekinu poszybował na odległość 128,5 metra i na półmetku wyprzedzał o 1,7 punktu Stefana Krafta (129 m) oraz o 1,8 pkt. Daniela Tschofeniga (129,5 m). Czwarty był Andreas Wellinger (127,5 m), a piąty Manuel Fettner (127 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Peter Prevc (129,5 m), Sindre Ulven Joergensen (126 m) i Jan Hoerl (121,5 m). Dziewiąte miejsce zajmował Aleksander Zniszczoł (123 m), a jedenasty jest Dawid Kubacki (122 m). Polaków rozdzielał Junshiro Kobayashi (124 m).

Awans do finału wywalczył jeszcze jeden reprezentant Polski. Kamil Stoch po skoku na odległość 118,5 metra zajmował siedemnastą pozycję.

Klemens Murańka wylądował na 113 metrze i ukończył zawody na czterdziestej pierwszej pozycji. Cztery lokaty niżej uplasował się Piotr Żyła (107 m).

Jednym z bohaterów rundy został Noriaki Kasai, który dzięki próbie na 117 metr awansował do drugiej serii z dwudziestej ósmej pozycji. Tym samym Japończyk w wieku 51 lat, 8 miesięcy i 11 dni został najstarszym punktującym zawodnikiem w historii Pucharu Świata.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13., 14. i 16. belki startowej.

Seria finałowa przyniosła zaciętą walkę o zwycięstwo między Stefanem Kraftem i Ryoyu Kobayashim. Ostatecznie górą był Austriak, który poszybował na 139 metr i uzyskał wyższe noty sędziowskie. Lider Pucharu Świata wyprzedził o 0,4 punktu prowadzącego na półmetku Japończyka (138,5 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Andreas Wellinger (134 m), który wyprzedził Manuela Fettnera (135 m) i Daniela Tschofeniga (129,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Jan Hoerl (133 m) i Kristoffer Eriksen Sundal (134,5 m). Na ósme miejsce, najwyższe w sezonie, awansował Dawid Kubacki (128 m). Dziewiąty był Peter Prevc (122,5 m), a dziesiąty Junshiro Kobayashi (124,5 m).

Kamil Stoch w drugiej próbie uzyskał rezultat 128,5 metra i awansował na dwunaste miejsce. Spadek zanotował z kolei Aleksander Zniszczoł (117 m), który ukończył zawody na dwudziestej piątej pozycji.

Noriaki Kasai ostatecznie zakończył sobotnie zawody na trzydziestym miejscu, lądując w drugiej serii na 104 metrze.

Rundę finałową przeprowadzono z 18. i 19. platformy.

Stefan Kraft po raz 39. w karierze triumfował w zawodach indywidualnych Pucharu Świata. Tym samym Austriak awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów i wyrównał osiągnięcie Adama Małysza i Kamila Stocha. Więcej zwycięstw posiadają już tylko Gregor Schlierenzauer (53 wygrane) i Matti Nykaenen (46). Ponadto to 111. pucharowe podium w dorobku Krafta.

Dzięki zwycięstwu w Sapporo, Stefan Kraft (1336 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Świata. Nowym wiceliderem zotał Ryoyu Kobayashi (1101 pkt.), który wyprzedził Andreasa Wellingera (1087 pkt.). Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (206 pkt.) zajmuje dwudzieste drugie miejsce.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (4541 pkt.) przed Niemcami (3564 pkt.) i Słoweńcami (2562 pkt.). Na szóstej pozycji sklasyfikowani są Polacy (1008 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Sapporo. Początek zawodów o 3:00 w nocy czasu polskiego. Wcześniej, bo o 1:30 naszego czasu rozpoczną się kwalifikacje.