PŚ w Lahti: Triumf Hoerla, Zniszczoł trzeci!
 dodano: 3 Marca 2024    (źródło: skijumping.pl)

Aleksander Zniszczoł po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata! Reprezentant Polski zajął trzecie miejsce w niedzielnym konkursie na Salpausselce (HS130) w Lahti. Zwycięzcą został Jan Hoerl, a drugi był Peter Prevc. Pozostali Biało-Czerwoni nie awansowali do finału.

Pierwsza seria konkursowa była wielokrotnie przerywana z powodu zbyt silnego wiatru, a jej przeprowadzenie trwało 80 minut. W tych warunkach najlepszy okazał się Jan Hoerl, który liderował po skoku na 124 metr. Drugie miejsce, ze stratą półtora punktu do lidera, zajmował Aleksander Zniszczoł (128,5 m), a o 0,1 punktu za nim plasował się Peter Prevc (128,5 m). Czwarte miejsce okupowali ex aequo Robert Johansson (127 m) i Johann Andre Forfang (125,5 m), a szóste Kristoffer Eriksen Sundal (128 m).

Lider Pucharu Świata, Stefan Kraft po skoku na odległość 122,5 metra zajmował siódme miejsce, przed Andreasem Wellingerem (126,5 m), Piusem Paschke (122 m) i Stephanem Embacherem (124,5 m).

Podobnie jak w piątek, ponownie pozostali Polacy nie awansowali do serii finałowej. Trzydzieste siódme miejsce zajęli ex aequo Kamil Stoch (117 m) i Piotr Żyła (117, 5m). Czterdziesty drugi był Paweł Wąsek (111 m), a czterdziesty piąty Maciej Kot (109,5 m).

Na dwudziestej piątej pozycji sklasyfikowany został Noriaki Kasai po skoku na 123 metr. Tym samym japoński weteran ponownie wyśrubował swój własny rekord najstarszego punktującego zawodnika w Pucharze Świata (51 lat, 8 miesięcy i 27 dni).

Pierwszą rundę konkursową przeprowadzono z 7. i 6. belki.

W finale po pierwsze pucharowe podium w karierze sięgnął Aleksander Zniszczoł. Reprezentant Polski poszybował w drugiej próbie na odległość 129,5 metra i zajął trzecią pozycję. Zwycięzcą został Jan Hoerl (134,5 m), który pokonał o 1,9 punktu Petera Prevca (131 m). Tuż za czołową trójką zawody ukończyli Johann Andre Forfang (126,5 m), Ryoyu Kobayashi (134 m) i Manuel Fettner (134 m).

Siódme miejsce zajął Andreas Wellinger (126 m), ósmy był Stefan Kraft (122,5 m), dziewiąty Pius Paschke (123 m), z kolei czołową dziesiątkę zamknął Michael Hayboeck (130,5 m).

Najstarszy zdobywca punktów Pucharu Świata w historii, Noriaki Kasai w finale spisał się gorzej. Skok na odległość 106,5 metra uplasował Japończyka na 28. pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 8., 7. i 6. platformy. Zdyskwalifikowany został Domen Prevc.

Aleksander Zniszczoł po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Niespełna 30-letni zawodnik dokonał tej sztuki jako trzynasty reprezentant Polski w historii. To również 257. indywidualne podium Biało-Czerwonych w zawodach PŚ.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewaga Stefana Krafta (1578 pkt.) nad Ryoyu Kobayashim (1382 pkt.) stopniała do 196 punktów. Trzeci jest Andreas Wellinger (1294 pkt.), a dwudziesty drugi - najlepszy z reprezentantów Polski - Aleksander Zniszczoł (336 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (5945 pkt.) przed Niemcami (4362 pkt.) i Słoweńcami (3659 pkt.). Polacy z dorobkiem 1548 punktów zajmują szóstą lokatę.

Teraz na skoczków czeka występ 7. edycji turnieju Raw Air. Norweski cykl rozpocznie się piątkowym prologiem oraz weekendowymi zawodami (9-10 marca) na Holmenkollbakken (HS134) w Oslo.