Raw Air w Oslo: Zwycięstwo Forfanga, Zniszczoł dziesiąty
 dodano: 10 Marca 2024    (źródło: skijumping.pl)

Johann Andre Forfang został zwycięzcą niedzielnego konkursu indywidualnego Raw Air na skoczni Holmenkollbakken (HS134) w Oslo. Reprezentant gospodarzy wygrał dzięki skokom na odległość 133,5 m i 128 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Stefan Kraft. Dziesiąty był najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł. W finale wystąpiło trzech Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Domen Prevc. Słoweniec poszybował na odległość 134,5 metra i na półmetku zmagań w Oslo wyprzedzał o 1,8 punktu lidera Raw Air, Stefana Krafta (132 m). Trzecie miejsce zajmował Johann Andre Forfang (133,5 m) przed Danielem Tschofenigem (130,5 m) i Ryoyu Kobayashim (129 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Lovro Kos (137 m) i Peter Prevc (128 m). Ósmy był Niko Kytosaho (131,5 m), dziewiąty Robert Johansson (131 m), a dziesiąty Michael Hayboeck (129,5 m).

Awans do finału wywalczyło trzech Polaków. Trzynaste miejsce na półmetku zmagań zajmował Piotr Żyła (126,5 m), szesnasty był Aleksander Zniszczoł (126 m), a dziewiętnasty Maciej Kot (126 m).

Kamil Stoch po skoku na odległość 118,5 metra zakończył niedzielny konkurs na trzydziestej szóstej pozycji. Czterdziesty pierwszy był Dawid Kubacki (114,5 m).

Poza finałem znalazł się Daniel Huber. Dotychczasowy wicelider Raw Air oddał skok w trudnych warunkach wietrznych, uzyskał odległość 111 metrów i został sklasyfikowany na trzydziestym dziewiątym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 11. i 10. belki startowej.

W finale po drugie pucharowe zwycięstwo w sezonie poszybował Johann Andre Forfang. Norweg wylądował na 128 metrze i triumfował w Oslo z przewagą punktu nad Ryoyu Kobayashim (127,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft (124 m). Lider na półmetku, Domen Prevc (121 m) ostatecznie był czwarty, ze stratą 0,2 punktu do Austriaka. Piąty był Robert Johansson (127,5 m), a szósty Jan Hoerl (128 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończył Niko Kytosaho (124,5 m) przed Andreasem Wellingerem (128,5 m) i Renem Nikaido (126,5 m). Na dziesiąte miejsce awansował Aleksander Zniszczoł po skoku na 124 metr.

Dziewiętnaste miejsce w konkursie zajął Piotr Żyła (116 m). Dwudziesty pierwszy był Maciej Kot (116 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 10. platformy.

Stefan Kraft po raz 115. w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Tym samym Austriak zbliżył się do rekordzistki kobiecej edycji cyklu - Sary Takanashi. Japonka do tej pory 116-krotnie kończyła konkursy PŚ w czołowej trójce.

W klasyfikacji turnieju Raw Air prowadzi Stefan Kraft (773,5 pkt.) przed Johannem Andre Forfangiem (762,2 pkt.) oraz Janem Hoerlem (748,2 pkt.). Czternaste miejsce zajmuje Piotr Żyła (688,1 pkt.), a dwudziesty jest Maciej Kot (620,0 pkt.).

Konkursy w Oslo wyłoniły czołową pięćdziesiątkę turnieju Raw Air, która będzie kontynuowała rywalizację w Trondheim i Vikersund. Oprócz norweskiej kwoty krajowej (Benjamin Oestvold, Daniel Andre Tande, Robin Pedersen i Sindre Ulven Joergensen) z tegoroczną edycją cyklu pożegnali się Fin Kasperi Valto i Szwajcar Remo Imhof.

W Pucharze Świata prowadzi Stefan Kraft (1738 pkt.) przed Ryoyu Kobayashim (1462 pkt.) i Andreasem Wellingerem (1337 pkt.). Na dwudziestej drugiej pozycji sklasyfikowany jest najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (362 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (6347 pkt.) przed Austriakami (4456 pkt.) i Słoweńcami (3909 pkt.). Polacy z dorobkiem 1634 punktów zajmują szóste miejsce.

Teraz zawodnicy przenoszą się do Trondheim, gdzie we wtorek i środę rozegrane zostaną dwa konkursy, kolejno na skoczniach HS105 i HS138. Rywalizacja na kompleksie Granasen będzie jednocześnie próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.