FC w Zakopanem: Zwycięstwo Wasiljewa, Łukaszczyk dwunasty
 dodano: 15 Marca 2024    (źródło: skijumping.pl)

Danił Wasiljew został zwycięzcą czwartkowego konkursu FIS Cup, rozgrywanego w warunkach hybrydowych na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Reprezentant Kazachstanu triumfował po skokach na odległość 131 m oraz 131,5 m. Drugie miejsce zajął Martin Hamann, a trzecie Ulrich Wohlgenannt. Najlepszy z Polaków, Łukasz Łukaszczyk był dwunasty. W finale wystąpiło trzech Biało-Czerwonych.

o pierwszej serii liderem jest Ulrich Wohlgenannt. Austriak po skoku na odległość 128,5 metra wyprzedza o 1,6 punktu Niemca Martina Hamanna (128,5 m). Trzecie miejsce zajmuje Kazach Danił Wasiljew (131 m), a tuż za nim sklasyfikowani są Sakutaro Kobayashi (130 m), Stefan Rainer (128 m) i Karl Haugen Kleppa (130,5 m).

Siódme miejsce na półmetku zajmuje Tomofumi Naito (128 m), ósmy jest Niklas Bachlinger (127 m), dziewiąty Johannes Poelz (124,5 m), a czołową dziesiątkę zamyka Andrea Campregher (132 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło trzech reprezentantów Polski. Dwunaste miejsce zajmuje Łukasz Łukaszczyk (123,5 m), siedemnasty jest Kacper Juroszek (127 m), natomiast dwudziesty - Tymoteusz Amilkiewicz (126 m).

Na trzydziestej czwartej pozycji rywalizację zakończył Adam Niżnik (119,5 m). Trzydzieste siódme miejsce zajął Marcin Wróbel (119,5 m), zaś czterdzieste drugie - Kacper Tomasiak (118,5 m). Czterdziesty siódmy był Klemens Joniak (113 m), pięćdziesiąty Tomasz Pilch (110 m), pięćdziesiąty czwarty Jarosław Krzak (108 m), zaś pięćdziesiąty szósty Jan Habdas (111 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 18. belki startowej.

W finale po zwycięstwo sięgnął Danił Wasiljew skokiem na odległość 131,5 metra. Reprezentant Kazachstanu wyprzedził o 1,9 punktu Martina Hamanna (130,5 m). Lider na półmetku, Ulrich Wohlgenannt był ostatecznie trzeci (129 m), przed Timonem-Pascalem Kahoferem (136,5 m), Stefanem Rainerem (130 m) i Niklasem Bachlingerem (129,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Johannes Poelz (131 m). Ósme miejsce zajął Sakutaro Kobayashi (128,5 m), dziewiąty był Andrea Campregher (132,5 m), a dziesiąty Tomofumi Naito (128 m).

Łukasz Łukaszczyk w finale wylądował na 132 metrze i ukończył zawody na dwunastej pozycji. Szesnasty był Tymoteusz Amilkiewicz (131 m), z kolei dwudziesty drugi Kacper Juroszek (126,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 19. platformy.

Triumf w końcowej klasyfikacji cyklu już wcześniej zapewnił sobie Stefan Rainer (1030 pkt.), który wyprzedza Francisco Moertha (759 pkt.) oraz Timona-Pascala Kahofera (650 pkt.). Dziewiąty jest najlepszy z Polaków, Adam Niżnik (354 pkt.).

W piątek w Zakopanem odbędzie się finałowy konkurs FIS Cup w sezonie 2023/2024. O 14:00 ma rozpocząć się seria próbna, z kolei o 15:30 - same zawody.