Raw Air w Vikersund: Huber zwycięzcą finałowego konkursu, Zniszczoł siódmy, Kraft górą w turnieju
 dodano: 17 Marca 2024    (źródło: skijumping.pl)

Daniel Huber został triumfatorem finałowego, trzyseryjnego konkursu Raw Air na Vikersundbakken (HS240) w Vikersund. Reprezentant Austrii odniósł drugie pucharowe zwycięstwo w karierze dzięki skokom na odległość 244 m, 240,5 m oraz 231 m. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, który triumfował w całym turnieju, a trzecie Timi Zajc. Siódmy był Aleksander Zniszczoł, który ustanowił nowy rekord życiowy - 243 metry. Pozostali Polacy zakończyli rywalizację już na pierwszej rundzie.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Daniel Huber, który oddał najdłuższy lot rundy - 244 metr. Austriak wyprzedzał o 15,2 punktu swojego rodaka, Stefana Krafta (230 m). Trzecie miejsce zajmował Domen Prevc (233 m), zaś czwarty był Aleksander Zniszczoł, który lotem na 243 metr ustanowił swój nowy rekord życiowy. Polak tracił 1,7 punktu do miejsca na podium.

Piąte miejsce po pierwszym skoku zajmował Halvor Egner Granerud (226 m), szósty był Robert Johansson (222 m), siódmy Peter Prevc (216 m), ósmy Timi Zajc (219 m), zaś dziewiąty - Daniel Tschofenig (221 m). Czołową dziesiątkę zamykał Lovro Kos (216 m).

Bardzo słabo spisali się pozostali reprezentanci Polski, którzy nie awansowali do drugiej serii konkursowej. Piotr Żyła z wynikiem 184,5 metra zajął dwudziestą szóstą lokatę. Dwudziesty ósmy był Dawid Kubacki (146 m), a trzydziestoosobową konkursową stawkę zamknął Kamil Stoch (105 m).

Awansu do następnej serii nie wywalczyli również czołowi zawodnicy tegorocznej edycji Raw Air. Już na pierwszej rundzie udział w finale zakończyli Johann Andre Forfang (187 m), Jan Hoerl (175 m) i Marius Lindvik (125 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 9. i 8. belki startowej.

W drugiej serii ponownie daleko poszybował Daniel Huber. Lider konkursu uzyskał wynik 240,5 metra i przed finałową rundą wyprzedzał o 13,4 punktu Stefana Krafta (240 m). Trzeci był niezmiennie Domen Prevc (231 m) przed Timim Zajcem (235,5 m) i Danielem Tschofenigem (227 m).

Aleksander Zniszczoł w drugiej próbie poszybował na odległość 217,5 metra i został sklasyfikowany na szóstej pozycji, ze stratą 15,5 punktu do miejsca na podium zawodów. Awans do finału uzyskali również siódmy Peter Prevc (223,5 m), ósmy Michael Hayboeck (210,5 m), dziewiąty Andreas Wellinger (213 m) oraz dziesiąty Gregor Deschwanden (201 m).

Drugą rundę zawodów przeprowadzono z 7. platformy.

W finale Daniel Huber przypieczętował zwycięstwo w konkursie lotem na 231 metr. Austriak triumfował z przewagą 17,3 punktu nad Stefanem Kraftem (232,5 m). W słoweńskiej walce o najniższy stopień podium górą był Timi Zajc (225,5 m), który wyprzedził braci Prevców - Petera (243,5 m) i Domena (214 m). Szóste miejsce zajął Daniel Tschofenig (227 m).

Aleksander Zniszczoł w serii finałowej wylądował na 220 metrze i ostatecznie ukończył trzyseryjną rywalizację w Vikersund na siódmej pozycji. Tuż za Polakiem sklasyfikowani zostali Michael Hayboeck (233 m), Andreas Wellinger (228 m) i Gregor Deschwanden (209 m).

Rundę finałową rozegrano z 13., 12., 11. i 10. belki startowej.

Warto dodać, iż zamieszanie w dzisiejszym konkursie wprowadziły przepisy organizatorów Raw Air o przebiegu kolejnych serii finału turnieju. Zgodnie z planem, kolejność startowa drugiej serii była ułożona identycznie jak w pierwszej rundzie, z pominięciem wyeliminowanych zawodników. Ta decyzja zdecydowanie utrudniła obserwowanie przebiegu drugiej serii konkursowej, co prawdopodobnie zauważyło same jury zawodów. Finałowa runda miała w oryginalnym zamyśle posiadać listę startową ułożoną według zaktualizowanej klasyfikacji Raw Air. Zaniechano jednak tej idei, ustawiając skoczków według faktycznych wyników konkursu po dwóch seriach.

Po raz trzeci w karierze triumfatorem Raw Air został Stefan Kraft, który zgromadził 2494,7 punktu w piętnastu turniejowych skokach. Austriak zwyciężył z przewagą 125,6 punktu nad Peterem Prevcem (2369,1 pkt.). Na trzecie miejsce awansował dzisiejszy zwycięzca, Daniel Huber (2326,7 pkt.). Na dziewiątej pozycji rywalizację ukończył Aleksander Zniszczoł (2121,8 pkt.).

W Pucharze Świata pewny trzeciej Kryształowej Kuli jest już Stefan Kraft (2063 pkt.), natomiast pozostałe miejsca na podium obsadzą Ryoyu Kobayashi (1633 pkt.) i Andreas Wellinger (1459 pkt.), którzy mogą jeszcze teoretycznie zamienić się pozycjami. Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (446 pkt.) zajmuje dwudziestą pierwszą lokatę.

Na czele Pucharu Świata w lotach znajduje się Stefan Kraft (340 pkt.) przed Danielem Huberem (249 pkt.) i Timim Zajcem (246 pkt.). Aleksander Zniszczoł z dorobkiem 82 punktów zajmuje jedenastą lokatę.

W drodze po końcowy sukces w Pucharze Narodów są Austriacy (7361 pkt.), którzy wyprzedzają Niemców (4764 pkt.) i Słoweńców (4444 pkt.). Polacy zgromadzili do tej pory 1786 punktów i zajmują szóstą lokatę.

W przyszły weekend (22-24 marca) rozegrany zostanie finałowy konkurs sezonu Pucharu Świata 2023/2024 na Letalnicy (HS240) w Planicy. Na piątek zaplanowano zawody indywidualne, na sobotę rywalizację drużynową, a na niedzielę finał dla najlepszej trzydziestki cyklu.