PŚ w Planicy: Triumf Austrii w jednoseryjnym konkursie, Polska piąta
 dodano: 23 Marca 2024    (źródło: skijumping.pl)

Reprezentacja Austrii wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata w lotach narciarskich na Letalnicy (HS240) w Planicy. Drugie miejsce zajęli Słoweńcy, a trzecie Norwegowie. Polacy zostali sklasyfikowani na piątej pozycji. Druga seria została odwołana z powodu zbyt silnego wiatru.

Zwycięzcami jedynej sobotniej serii konkursowej zostali Austriacy. Liderzy Pucharu Narodów prowadzili po próbie Daniela Tschofeniga (225 m), następnie spadli na drugą pozycję po próbach Michaela Hayboecka (215,5 m) oraz Stefana Krafta (211 m). Ostatecznie podopieczni Andreasa Widhoelzla wyszli na pierwszą lokatę za sprawą najlepszego skoczka zawodów, Daniela Hubera (244 m).

Drugą lokatę zajęli Słoweńcy. Drużyna gospodarzy prowadziła na półmetku za sprawą prób Lovro Kosa (216,5 m) i Domena Prevca (220 m). Szansę na walkę o zwycięstwo skomplikował jednak groźny upadek Timiego Zajca (242,5 m), który nie miał wystąpić w serii finałowej. Po występie Petera Prevca (223,5 m) ekipa Roberta Hrgoty traciła 10,5 punktu do liderów.

Trzecie miejsce zajęli Norwegowie - Robert Johansson (211,5 m), Benjamin Oestvold (224,5 m), Marius Lindvik (214 m) i Johann Andre Forfang (223 m). Skandynawowie wyprzedzili o 22,7 punktu czwartych Japończyków.

Polacy rozpoczęli rywalizację od czwartej lokaty po skoku Piotra Żyły (216,5 m). Następnie Biało-Czerwoni zostali wiceliderami po występie Kamila Stochha (222 m). W kolejnej rundzie Dawid Kubacki (189,5 m) doprowadził do spadku naszej drużyny na piątą lokatę, którą utrzymał Aleksander Zniszczoł (224,5 m).

Szóste miejsce zajęli Niemcy, siódme Stany Zjednoczone, a ósme Włochy. Do finału nie awansowali Kazachowie, u których nie wystąpił Siergiej Tkaczenko. Upadki zaliczyli Decker Dean i Giovanni Bresadola. Włoch opuścił zeskok na toboganie i został przetransportowany do szpitala na dalsze badania.

Na przeprowadzenie serii finałowej nie pozwolił zbyt silny wiatr. Początkowo opóźniono start serii o piętnaście minut, aby następnie ponowić tę decyzję. Ostatecznie o 10:55 pojawił się oficjalny komunikat o odwołaniu drugiej rundy konkursowej.

Zawody rozegrano z 13., 12., 11., 10., 9. i 8. belki startowej. Nowy reokrd życiowy ustanowił Ilja Miziernych (159 m).

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Daniel Huber (244 m) przed Ryoyu Kobayashim (229,5 m) i Peterem Prevcem (223,5 m). Piąte miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, piętnasty był Kamil Stoch, szesnasty Piotr Żyła, natomiast dwudziesty ósmy Dawid Kubacki.

Na prowadzeniu w turnieju Planica 7 umocnił się Daniel Huber (886,9 pkt.), który wyprzedza o 26,9 punktu Petera Prevca (860,0 pkt.) oraz o 38,4 pkt. Ryoyu Kobayashiego (848,5 pkt.). Dziesiąte miejsce zajmuje Aleksander Zniszczoł (793,1 pkt.).

Pewni obrony Pucharu Narodów są Austriacy (7937 pkt.), z kolei na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej awansowali Słoweńcy (4990 pkt.), którzy wyprzedzili Niemców (4971 pkt.). Polacy z dorobkiem 2036 punktów zajmują szóstą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano wielki finał sezonu Pucharu Świata z udziałem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej sezonu. Na starcie ujrzymy czterech Polaków - Aleksandra Zniszczoła, Piotra Żyłę, Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. Początek zawodów w Planicy o 9:30. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.